Argümantasyona dayalı sosyal bilgiler öğretiminin 5. sınıf öğrencilerinin argümantasyon düzeyine ve tartışmaya istekliliklerine etkisi
The effect of argumentation-based social studies teaching on 5th grade students' argumentation level and willingness to discuss
- Tez No: 791682
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı argümantasyon temelli etkinliklerle öğretimin öğrencilerin argümantasyon düzeylerine ve tartışmaya istekliliklerine etkisini belirlemektir. Bu çalışmada karma yöntem desenlerinden biri olan gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Trabzon ilinde bir ortaokulun iki farklı şubesinde öğrenim gören toplam 54 (DG-1=28, DG-2=26) beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin tartışmaya istekliliklerini belirlemek için Tartışmacı Anketi, argüman düzeylerini ölçmek için argümantasyon etkinlikleri, argümantasyon temelli etkinlikler ile ilgili görüşlerini belirlemek için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Tartışmacı Anketi her iki gruba ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Bu veriler SPSS 21. paket programı ile analiz edilmiştir. Argümantasyon düzeylerinin belirlenmesinde Argümantasyon Değerlendirme Rubriği ve yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda bireysel çalışmaların yürütüldüğü DG-1 ile grupla çalışmalar yürütülen DG-2'nin tartışmaya isteklilikleri açısından ön testte anlamlı bir farklılık olmadığı, son testte ise DG-2 lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin argüman oluşturma düzeylerinin etkinlikler arttıkça ilerlediği ve grupla çalışma yapılan sınıftaki öğrencilerin argüman düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşme sonucunda, öğrencilerin argümantasyon etkinlikleri ile ilgili olumlu düşünceler geliştirdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of teaching with argumentation-based activities on students' argumentation levels and their willingness to argue. In this study, the embedded design, one of the mixed method designs. The sample of the study consisted of 54 (DG-1=28, DG-2=26) fifth grade students of two different sections in a secondary school in Trabzon. The argumentative survey was used as a data collection tool to determine the willingness of the students to discuss, the argumentation activities to measure the argument levels, and the semi-structured interview form to determine their opinions about the argumentation-based activities. The argumentative survey was administered to both groups as a pre-test and post-test. These data were analyzed with SPSS 21. package program. Content analysis was used to analyze the data obtained from the Argumentation Evaluation Rubric and semi-structured interview form to determine the levels of argumentation. As a result of the research, it was determined that there was no significant difference in the pre-test in terms of the willingness to discuss of DG-1, in which individual studies were carried out, and DG-2, in which group studies were carried out,, and there was a significant difference in favor of DG-2 in the post-test. In addition, it was observed that the students' level of argumentation progressed as the activities increased, and the argument levels of the students in the group working with the group were higher. As a result of the semi-structured interview with the students, it was seen that the students developed positive thoughts about the argumentation activities.