Udi hindi tozu su ekstraktının anksiyolitik, sirkadiyen düzenleyici etkisi ve gelecek nesiller üzerindeki etkileri; zebra balığı modellemesi
The anxiolytic and circadian regulatory effect of agarwood water extract and its effects on the next generation; zebrafish modelling
- Tez No: 791683
- Danışmanlar: PROF. DR. SALTUK BUĞRAHAN CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Nutrition and Dietetics, Biotechnology, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında; COVID-19'un da başlamasıyla birlikte dünya çapında en yaygın psikiyatrik semptomlardan biri olan anksiyetenin artışı sonucunda alternatif tedavi olarak udi hindi tozu ekstraktının, allopatrik avcı kaynaklı zebra balığı modeli üzerinde anksiyolitik ve sirkadiyen ritim düzenleyici etkisinin incelenmesi ve aynı zamanda zebra balıklarında davranışsal biyokimyasal morfolojik parametreler incelenerek udi hindi tozu ekstraktının bu balıklardan alınan yeni nesilde de etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, yetişkin zebra balıkları 3 hafta ve 8 hafta boyunca 10 ppm ve 100 ppm udi hindi tozu içeren diyetlerle beslendi. Zebra balığı, udi hindi tozunun anksiyolitik etkisini test etmek için oscar balığı kullanılarak avcı stresine maruz bırakıldı. Süre sonunda avcı stresine maruz kalan zebra balıkları anksiyete ve sirkadiyen testlerine tabi tutuldu. Zebra balığı beyinlerinde BDNF ve 5HT4-R proteinlerinin histopatolojik değerleirmesi ve immünofloresan analizleri yapıldı. Ayrıca zebra balığından yavru alınarak bir sonraki nesil üzerindeki etkileri morfolojik değişimler, davranış analizleri yapılarak incelenmiştir. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre, zebra balıklarında allopatrik avcısı kırmızı kaplan oscar balığı ile stres maruziyeti sonucunda anksiyojenik etkisinin olduğu ve udi hindi tozu ekstraktının, kaygı benzeri davranışlar ve uygulanan yırtıcı stresin tetiklediği bozulan sirkadiyen ritim üzerinde iyileştirici etkisinin olduğu gözlemlendi. İlginç bir şekilde, negatif kontrol grubu ile karşılaştırıldığında maternal yırtıcı stresin etkisinin larvalarda daha kısa boy, daha küçük göz çapı, artmış perikardiyal ödem ve total vücut malformasyonu ile sonuçlandığı görüldü. Udi hindi tozu ile beslenen zebra balıklarından alınan yavrularda da yırtıcı stres kaynaklı değişiklikleri önlediği gözlemlendi. Sonuç: Daha önceki çalışmalarda oscar balığının (Astronotus ocellatus) zebra balıkları üzerinde anksiyojenik etkisi ve farklı bitki ekstraktlarının farklı metodlarla denendiğinde anksiyolitik etkisi gösterilmiştir. Çalışmamız COVID-19'un da başlamasıyla oluşan stres sonucunda yaygın hale gelen anksiyetenin iyileştirilmesi için alternatif tedavi olarak udi hindi ekstraktı kullanımının önemini ortaya koymuştur. Sonuçlara göre udi hindi tozu diyetiyle 8 hafta boyunca beslenmenin daha yararlı etkisi olduğu da görülmektedir. Ek olarak, udi hindi tozu ile ilgili yeterince çalışma yapılmaması ile birlikte yararlı etkisiyle ilgili bilgileri geliştirmek kullanımını teşvik etmek için daha fazla çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this thesis; As a result of the increase in anxiety, which is one of the most common psychiatric symptoms worldwide with the onset of COVID-19, the anxiolytic a circadian rhythm-regulating effect of agarwood extract as an alternative treatment on the allopatric predator-derived zebrafish model, a also by examining the behavioral biochemical morphological parameters in zebrafish. It was aimed to investigate the effect of agarwood extract on the new generation taken from these fish. Method: In the present study, zebrafish fed with diets containing 10 ppm a 100ppm water extract of Agarwood heartwood (AWE) for 3 weeks a 8 weeks were exposed to predator stress using oscar fish in order to test the potential anxiolytic effect of AWE. At the e of the period, zebrafish exposed to predator stress were subjected to anxiety a circadian tests. Histopathological evaluation a immunofluorescent analyzes of BDNF a 5HT4-R proteins were performed in the brains of zebrafish. In addition, the effects on the next generation were examined by taking offspring from zebrafish. Findings: According to the results, it was observed that AWE had a healing effect on anxiety-like behaviors a on the disrupted circadian rhythm triggered by the applied predatory stress. Interestingly, the effect of maternal predator stress resulted in shorter stature, smaller eye diameter, increased pericardial edema, a total body malformation in larvae compared to the negative control group. It was observed that it inhibited predatory stress-iuced changes in zebrafish larvae fed agarwood. Results: In previous studies, anxiogenic effect of predator oscar fish (Astronotus ocellatus) on zebrafish a anxiolytic effect of different plant extracts when tested with different methods have been shown. Our study has revealed the importance of using agarwood extract as an alternative treatment for the improvement of anxiety, which has become widespread as a result of the stress caused by the onset of COVID-19. According to the results, it is also seen that feeding with the agarwood diet for 8 weeks has a more beneficial effect. In addition, although there is not enough study on agarwood extract, more studies are needed to improve information about its beneficial effect a to encourage its use.