Muhasebe mesleği ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu'nun incelemesi ve uygulamada karşılaşılan sorunlar
Accounting profession and examination of the Law 3568 Public Accountants, Certified Public Accountant and Chartered Accountant and practice problems
  1. Tez No: 388963
  2. Yazar: KADİR SALLABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
''Kanunların en iyisi ihtiyaçtan ve olaylardan doğandır'' Mustafa Kemal Atatürk Tezimizin adı (Muhasebe Mesleği ve 3568 Sayılı Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununun İncelenmesi ve Uygulamada Karşılaşılan Sorunlar) kendi içinde kısaca özetini barındırmaktadır. Ülkemizde 3568 sayılı kanun çıkmadan önce muhasebe mesleğini yapabilmek için okur yazar olmak yeterli bir meziyetti. Kanununun çıkması ile bu duruma tam anlamıyla son verilmiştir. Fakat çıkarılan meslek kanununda ki geçici maddeler ile mesleği icra edenlere bazı kolaylıklar getirilmiştir. Getirilen bu kolaylıklar sayesinde mesleği icra edenlerin hak kayıpları önlenmeye çalışılmıştır. Bu nedenle meslek üç unvana ayrılmıştır. Serbest Muhasebeci – Serbest Muhasebeci Mali Müşavir – Yeminli Mali Müşavir. Meslek kanununda Serbest Muhasebeci olarak mesleğe başlayanın gerekli şartları yerine getirmesiyle mesleki unvanını Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirliğe çıkarma olanakları vardır. Kanunla üç unvana ayrılan meslek iki ayrı odaya ayrılmıştır. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Yeminli Mali Müşavirler Odası. Bu odalar ise Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) çatısı altında toplanmıştır. Muhasebe mesleği ülkemizde sıradan bir iş gibi görülmekte ve mesleği yapanlara katip gözüyle bakılmakta idi. 3568 sayılı kanununun çıkarılmasıyla meslek gelişmiş ülkelerdeki gibi bir itibara kavuşmuş olacak ve katiplikten kurtulup saygı duyulan bir meslek olarak icra edilecek , ülkenin ekonomik gelişimine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
'' The best law occurs from necessity and events" Mustafa Kemal Atatürk Name of the thesis (Accounting Profession and Examination of the Law 3568 Public Accountants, Certified Public Accountant and Chartered Accountant and Practice Problems) contains a brief summary of its own. In our country, before the Law No 3568, literateness was sufficient merit for the accounting profession. This case was terminated with the emergence of the law literally. But temporary articles in the Law has brought some conveniences for those who perform. Through these conveniences are tried to prevent the loss of rights of those who perform their profession. Therefore profession is divided into three titles. Independent Accountants - Certified Public Accountant - Chartered Accountants. As Public Accountant in the law profession by fulfilling the requirements of starting a career professional title of Independent Accountants are removing opportunities for Financial Advisors and Certified Financial Counselor. The law profession is divided into two separate office allocated three title. Free Chamber of Accountants and Chartered Accountants Office. These offices; Turkey Financial Accountants and Chartered Accountants are gathered under the auspices of the Union of Chambers (TÜRMOB). Accounting profession in our country are seen as an ordinary job and it was considering as a clerk. By enacting of Law No 3568; it will have a reputation like in developed countries and get rid of being clerk, also will contribute to the economic development of the country.