Milli eğitim bakanlığına bağlı ilk ve orta dereceli okullarda yürütülen kalite yönetim sistemi ve periyodik kontrol uygulamaları(Manisa ili örneklemi)
Quality management system and periodic control practices carried OUT in primary and secondary schools affiliated to the ministry of national education ( Manisa province example)
- Tez No: 791736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, çalışma yaşamında insan hayatına verilen değerin en önemli göstergesidir. İş yaşamı kaynaklı kaza ve hastalıkların önlenmesinde proaktif yaklaşıma sahip olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, çalışan hayatına verilen değerin güvenilir, geçerli ve tarafsız resmi belgesidir. Kanun gerekliliklerinin yerine getirilme sürecinde, İSG yönetim sistemleri ve içeriğinde yer alan periyodik kontrol uygulamaları kurumlara sistematik, disiplinli ve sürdürülebilir bir yaklaşım sağlamaktadır. Çalışmamızda, tüm kurumların insan kaynaklarını yetiştiren kamu kurumu olan Milli Eğitim Bakanlığı İSG uygulamalarına genel olarak yer verilmiş, İSG yönetim sistemi ve periyodik kontrol uygulamaları başlıkları özelinde detaylandırılmıştır. MEB İSG uygulamaları kapsamında yürütülen İSG yönetim sistemi kurulumu ve periyodik kontrol uygulamalarının maliyet analizinin amaçları, önleyici maliyetlerin tazmin edici maliyetler ile kıyaslanması, kurum beşeri unsurlarına yapılan yatırımın İSG uygulamalarının ekonomiklik ve sürdürülebilirliğe olan katkısının ortaya çıkarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety practices are the most important indicator of the value given to human life in work life. Occupational Health and Safety Law, which has a proactive approach in the prevention of work-related accidents and diseases, is a reliable, valid and impartial official document of the value placed on employee life. In the process of fulfilling the requirements of the law, the OHS management systems and the periodic control practices included in its content provide a systematic, disciplined and sustainable approach to the institutions. In our study, the OHS practices of the Ministry of National Education, which is the public institution that trains the human resources of all institutions, are given in general, and detailed in particular under the titles of OHS management system and periodic control practices. The objectives of the cost analysis of the OHS management system installation and periodical control practices carried out within the scope of the MEB OHS practices are to compare the preventive costs with the compensatory costs, and to reveal the contribution of the OHS practices to the economy and sustainability of the investment made in the human elements of the institution.