Beyaz ve siyah sarımsak ekstraktlarının 5-fluorourasil (5-FU) ile kombinasyonlarının CAACO-2 kolorektal adenokarsinom hücrelerinde antiproliferatif etkilerinin araştırılması
Investigation of antiproliferative effects of combinations of white and black garlic extracts with 5-fluorouracil 5-FU) on CACO-2 colorectal adenocarcinoma cells
- Tez No: 791749
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE SEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kolon kanseri, son yıllarda yüksek prevalansı olan bir sindirim sistemi sorunudur. Doğal diyet ürünleri, kolon kanserinin önlenmesi ve yönetilmesinde geniş çapta araştırılmıştır. Sarımsak, kolon kanseri hücrelerine karşı etkili olan birçok biyoaktif bileşen içeren iyi bilinen bir baharat türüdür. Örneğin, siyah sarımsak ekstraktlarının PI3K/Akt yolunu inhibe ederek hücre döngüsü ve apoptozisini indüklediği bulunmuştur. Bunun yanında, ham sarımsak ekstraktları, mitokondriye bağımlı kaspaz-3 aktivitesi sayesinde kanser hücrelerinin apoptozisine katkıda bulunmuştur. Çalışmada BME, SET ve 5-FU tek başına ve kombinasyonlar halinde kullanılmıştır. Çalışmada en iyi antioksidan aktivite, toplam fenolik madde miktarı ve toplam flavonoid madde miktarı SSU'da; en düşük ise SET'de gözlenmiştir. Kaspaz-3 aktivitesi, BME, BME+5-FU, SET, SET+5-FU ve 5-FU uygulamalarında kontrole göre yüksek olmasına rağmen aralarındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). BME+5-FU kontrole göre en yüksek kaspaz 8 aktivitesi gösterirken; en düşük kaspaz-8 aktivitesi SET'de gözlenmiş olup, bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p˂0,05). BME, BME+5-FU, SET ve 5-FU uygulanan Caco-2 hücrelerinde NF-κB düzeylerinde kontrole göre artış; SET+5-FU uygulanan gruplarda ise NF-κB düzeylerinde kontrole kıyasla azalış gözlenmiştir (p>0,05). BME+5-FU uygulanan Caco-2 hücrelerinde COX-2 aktivitesinde kontrole göre artış; BME, SET+5-FU, SET ve 5-FU uygulanan gruplarIN COX-2 aktivitelerinde ise kontrole kıyasla azalış gözlenmiştir (p>0,05). BME, BME+5FU, SET+5FU ve 5-FU ya ait gruplarda yara açıklığında artış gözlenmiştir (p˂0,05).
Özet (Çeviri)
Colon cancer is a digestive system problem with a high prevalence in recent years. Natural dietary products have been widely researched in the prevention and management of colon cancer. Garlic is a well-known spice that contains many bioactive components that are effective against colon cancer cells. For example, black garlic extracts have been found to induce cell cycle and apoptosis by inhibiting the PI3K/Akt pathway. Besides, raw garlic extracts contributed to the apoptosis of cancer cells through mitochondria-dependent caspase-3 activity. BME, SET, and 5-FU were used alone or in combinations in the study. In the study, the best antioxidant activity, total phenolic substance content and total flavonoid substance amount were in SSU; the lowest was observed in SET. Although caspase-3 activity was higher in BME, BME+5-FU, SET, SET+5-FU and 5-FU treatments compared to control, the difference between them was not statistically significant (p>0.05). While BME+5-FU showed the highest caspase 8 activity compared to the control; the lowest caspase-8 activity was observed in SET, and these differences were statistically significant (p˂0.05). Increased NF-κB levels in Caco-2 cells treated with BME, BME+5-FU, SET and 5-FU compared to control; A decrease in NF-kB levels was observed in the SET+5-FU applied groups compared to the control group (p>0.05). Increased COX-2 activity in Caco-2 cells treated with BME+5-FU compared to control; A decrease was observed in COX-2 activities of the groups treated with BME, SET+5-FU, SET and 5-FU compared to the control group (p>0.05). Wound patency increased in groups of BME, BME+5FU, SET+5FU and 5-FU (p˂0.05).