The impact of big data features on data interoperability concept
- Tez No: 791762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
big data, son yıllarda heyecan verici bir terim haline geldi ve hız, çeşitlilik, değer, hacim ve doğruluk gibi farklı özelliklere sahip önemli miktarda veri yürütüyor. Bu özellikler büyük veri kimliğini tanımlar. Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi sosyal medya web siteleri ve uygulamaları tarafından oluşturulan verileri düşünün……Vb. Bu veriler miktar, çeşitlilik ve büyüme ivmesi nedeniyle çok önemlidir, ancak yönetilmesi yorucudur. Büyük veri birlikte çalışabilirliği, bilgi ve bilgilerin farklı veri kaynaklarından çıkarıldığı kuruluşlar ve cihazlar arasında veri, bilgi ve bilgiyi değiş tokuş etme ve paylaşma yeteneğini gösterir. Bu karmaşık karşılıklı süreç, bir organizasyonun performansını artırır. Öncekine göre, büyük veri ve beş özelliği, kullanılabilirliği ve analitik olması nedeniyle önemlidir. Kuruluşların, verilerin korunması ve alınmasından beklenen faydayı elde etmesi gerekir. Veri alışverişi zenginleştirilebildiği için geliştirilmiş bir veri birlikte çalışabilirlik konsepti geliştiriyoruz. Bu çalışmada, büyük veri özelliklerinin değeri, hacmi, çeşitliliği, hızı ve doğruluğunun verilerin birlikte çalışabilirliği ve veri değiş tokuş edilebilirliği üzerindeki etkisi ve bu özelliklerin kurumda gelecekteki kararların tahminini nasıl etkilediği tartışılacaktır. kuruluş ve diğer kurumlar arasındaki etkileşim ve veri alışverişi.
Özet (Çeviri)
Big data has become an exciting term in the last decades, and it conducts a significant rate of data with different features of velocity, variety, value, volume, and veracity. Those features describe big data identity. Think about the data generated by social media websites and apps, such as Facebook, Twitter, and WhatsApp…...Etc. This data is crucial because of the amount, variety, and growth acceleration, but it is exhausting to manage. Big data interoperability indicates the capability to interchange and shares the data, information, and knowledge between organizations and devices that knowledge and information were extracted from different data sources. This complex mutual process grows an organization's performance. According to the previous, big data and its five features are essential because of its usability and analytics. Organizations need to extract the expected benefit from preserving and retrieving data. We develop a data interoperability concept, which is improved as data exchangeability can be enriched. In this study, we will discuss the impact of big data features value, volume, variety, velocity, and veracity on the interoperability of the data and data exchangeability feasibility and how these features affect the prediction of future decisions in the institution, as well as the interaction and exchange of data between the organization and other institutions.