Insulin resistance and lipid profile in patients with Covid-19 in baghdad
Bağdat'ta Covıd-19'lu hastalarda insülin direnci ve lipid profili
  1. Tez No: 791881
  2. Yazar: MAREB MOHAMMED HABEEB HABEEB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, ortaya çıkan koronavirüs salgını üzerine yapıldı. Koronavirüs solunum sistemini etkilemektedir ve şiddetli akut korona olarak adlandırılmaktadır. Çalışma, korona virüsü kontrol altına alarak etkisini azaltacak faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 66'sı kadın ve 58'i erkek olmak üzere toplamda 124 hasta grubu izlendi. IMG ve IGG analizleri virüsün yüzdesiel olarak yüksek oranda olduğunu gösterdi. Yapılan çalışmalarda D-dimer, C Reaktif Protein, HbA1C, lipid profili ve açlık kan şekeri düzeyleri takip edildi. Sonuçlar, diyabet ve diyabet olmayan hastalar için en önemlisi yüksek kan şekeri olmak üzere üç faktör olduğunu gösterdi. Koronavirüs ile enfekte olmuş diyabet hastalarında yüksek diod ve yüksek ferritin etkisi ile birlikte obezitenin de etkisi olduğu gözlenmiştir. Koronavirüs ile enfekte olmuş 98 taburcu olan hasta ve 26 yoğun bakım hastası üzerine değişkenlerin duyarlılığını ve özgüllüğünü değerlendirmek için ANOVA programı kullanılarak istatistiki bir çalışma yapıldı. Eğri altında kalan alandaki CRP oranı 43,5 mg/L, D-dimer oranı ise 1204 ng/mL olarak bulundu. Ferritin için duyarlılık ve özgüllük değeri 380 ng/mL olarak bulundu İnsülin için duyarlılık ve özgüllük 10,35 mu/mL iken, HOMA-R'nin duyarlılık ve cut-off değeri % 12,5 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the epidemic of the emerging corona virus. Coronavirus affects the respiratory system and is called the severe acute corona. The study aimed to explore the factors affecting the corona virus to control and reduce it. The study was conducted on 124 patients, the number of females was 66 and the number of males was 58. By conducting IMG & IGG analyzes, the percentage was high indicatid of the virus. The analyzes were D-dimer, C Reactive Protein, HbA1C, Lipid Profile, and Fasting Blood Sugar. The results showed that there are three factors, the most important of which are high blood sugar for diabetics and non-diabetics. Diabetics, high diodes, and high ferritin had a clear increase in the presence of the virus, and obesity also had an effect. A statistical study by ANOVA was implemented to assess the sensitivity and specificity of the variables with the presence of the virus, as 98 patients were discharged from the hospital and 26 patients remained in the intensive care unit. The CRP ratio in the area under the curve was expected at 43.5 mg/L, and the D-dimer ratio was expected 1204 NG/mL. For ferritin, its sensitivity and specificity were 380 ng/mL. As for insulin, the sensitivity and specificity of the test was 10.35 mu/ ml while, the sensitivity and test of HOMA-R were 12.5% at the cut-off value. The P value indicates the significance of the effects of coronavirus on the rate of blood sugar, rate of ferritin and rate of CRP.