Polikistik over sendromlu olgularda serum adiponektin seviyeleri ve bu seviyelerin lipid profili, insülin rezistansı, biyokimyasal ve hormonal parametrelerle korelasyonu
Serum adiponectin levels and its correlation with lipid profile, insulin resistance, biochemical and hormonal parameters in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 297318
  2. Yazar: SEMİH YANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
PCOS'lu olgularda serum adiponektin seviyeleri ve bu seviyelerin lipid profili, insülin rezistansı, biyokimyasal ve hormonal parametrelerle korelasyonuAmaç: Polikistik over sendromlu (PCOS) olgularda adiponektin seviyelerini belirlemeyi ve bu seviyelerin; lipid profili, insülin direnci, biyokimyasal ve hormonal parametrelerle ilişkisini incelemeyi amaçladık.Gereç ve yöntem: PCOS'lu 44 olgudan menstrüel siklusun 2-5. günleri arasında kan örnekleri alındı. Bu kan örneklerinde adiponektin, total kolesterol, low density lipoprotein, high-density lipoprotein (HDL), trigliserid, folikül stimülan hormon, luteinizan hormon, östradiol (E2), total testosteron, kortizol, açlık insülin, dihidroepiandrosteron sülfat, tiroid stimülan hormon, serbest triiyodotironin, serbest tiroksin, prolaktin seviyeleri çalışıldı ve 75 gr oral glukoz tolerans testi yapıldı. Biyokimyasal olarak hemoglobin, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, blood urea nitrogen, kreatinin ve açlık glukoz seviyeleri ölçüldü. Vücut kitle indeksi, açlık glukoz/açlık insülin (FGIR), homeostatic model assesment indeksi (HOMA-IR) ve bel/kalça oranları hesaplandı. Adiponektin seviyeleri ile tüm bu parametreler arasında bir korelasyon olup olmadığı araştırıldı.Bulgular: Adiponektin seviyeleri ile biyokimyasal ve insülin rezistans parametreleri arasında herhangi bir korelasyon bulamadık. Lipid profili ve hormonal parametreler arasında ise sadece adiponektin ile HDL ve E2 düzeyleri arasında bir korelasyon saptadık.Sonuç: Beklenenin tersine adiponektin seviyeleri ile başta insülin rezistansı olmak üzere çoğu parametre arasında bir korelasyon bulamadık. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular ve literatürde yer alan çelişkili sonuçlar göz önüne alınırsa, adiponektinin henüz tanımlanmamış fonksiyonlarının ve metabolik ilişkilerinin daha güvenilir bir şekilde ortaya konabilmesi için daha geniş ve detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Serum adiponectin levels and its correlation with lipid profile, insulin resistance, biochemical and hormonal parameters in patients with polycystic ovary syndromeBackground: We aimed to investigate adiponectin levels and its correlation with the lipid profile, insulin resistance, biochemical and hormonal parameters in women with polycystic ovary syndrome (PCOS).Materials and Methods: Blood samples of 44 patients with PCOS were collected between 2nd-5th days of menstrual cycle. Adiponectin, total cholesterol, low density lipoprotein, high-density lipoprotein (HDL), triglycerides, follicle-stimulating hormone, luteinizing hormone, estradiol (E2), total testosterone, cortisol, fasting insulin, fasting glucose, dihydroepiandrosterone sulfate, thyroid stimulating hormone, free triiodothyronine, free thyroxine, prolactin levels were measured and 75 g oral glucose tolerance test was performed in all women. Hemoglobin, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, blood urea nitrogen, creatinine and fasting glucose levels were measured as biochemical parameter. In all cases, body mass index, fasting glucose/fasting insulin (FGIR), Homeostasis Model Assessment Index (HOMA-IR) and waist/hip ratio were calculated. A correlation between adiponectin levels and all these parameters was investigated.Results: We couldn?t be able to find any correlation between adiponectin levels and biochemical or insulin resistance parameters. There was positive correlation between adiponectin levels and HDL or E2 when lipid profile and hormone levels were considered.Conclusion: Contrary to expectations, we could not find a correlation between adiponectin levels and most parameters including insuline resistance tests. If we consider that there are some contreversies between our results and the results reported by the others in the literature, larger studies are needed to clarify undefined functions of adiponectin and its metabolic relationships.