Ultrasonografi ile ölçülen arteriyal kan akımının radiyal arterkateterizasyonuna etkisi
Effect of arterial blood FLOW measured by ultrasonography on radial arterycatheterization
- Tez No: 791903
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBARS TAVLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Çalışmada, genel ve lokal anestezi sonrası invaziv arteriyal monitörizasyon planlanan hastalarda, USG ile radiyal arter akım ölçümleri yapılarak arteriyal kataterizasyonun ilk geçiş başarısına, kataterizasyon süresine ve cilt perforasyon sayısına olan etkisi araştırıldı. Yöntem: Çalışma; anestezisti tarafında invaziv arteriyal monitörizasyonu uygun görülmüş ve kataterizasyonu USG eşliğinde yapılmış hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar, lokal anestezi sonrası arter kanülasyon grubu (Grup L), indüksiyon sonrası arter kanülasyonu grubu (Grup G) olarak ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri, vital bulguları ve kateteriasyon öncesi radyal arter akım ve çapları kaydedilip bu hastalarda radial artere ilk geçiş başarısı, kullanılan katater sayısı, cilt perforasyon sayısı, başarılı kanülasyona ulaşma süresi (saniye) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the effect of arterial catheterization on first pass success, catheterization time and skin perforation number was investigated by making radial arterial flow measurements with USG in patients scheduled for invasive arterial monitoring after general and local anesthesia. Method: Study; Patients who were deemed suitable for invasive arterial monitoring by the anesthesiologist and whose catheterization was performed under USG guidance were included. Patients included in the study were divided into post-local anesthesia arterial cannulation group (Group L) and post-induction arterial cannulation group (Group G). The demographic characteristics, vital signs, and radial artery flow and diameters before catheterization were recorded, and the success of the first passage to the radial artery, the number of catheters used, the number of skin perforations, and the time to reach successful cannulation (seconds) were evaluated.