Farklı bitki ekstraktları kullanarak yeşil sentez yöntemiyle ZnO nanoparçacık üretimi ve nanogübre olarak kullanım olanaklarının araştırılması
Production of ZnO nanoparticle by the green synthesis method using different plant extracts and investigation of usage possibilities as nanofertilizer
  1. Tez No: 791920
  2. Yazar: OĞUZHAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BOZOK, DOÇ. DR. NAZMİ SEDEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Kampüsünde toplanan Laurus nobilis ve Myrtus communis bitki yaprakları özütleri kullanılarak yeşil sentez yoluyla ZnO nanoparçacıkları sentezlenmiş ve farklı konsantrasyonlarda hazırlanarak (0, 62.5, 125, 250 ve 500 ppm) in vitro nano gübre olarak kullanım olanakları çeşitli bitki (Zea mays (mısır), Triticum aestivum (buğday) ve Vicia sativa (fiğ)) tohumlarının gelişimleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Her bitki örneğinden 25 g alınıp 500ml dH2O içerisine konularak 1 saat boyunca 100 oC'de sürekli karıştırılmıştır. Süzülerek elde edilen bitki özütünden 50 ml alınarak üzerine 5 g (CH3COO)2Zn 0.2 H2O ilave edilerek buharlaşıncaya kadar sürekli karıştırılarak bekletilmiştir. Pelet kısmı kül fırınında 400, 600 ve 800 oC'lerde ayrı ayrı yakılarak ZnO nanopartikülleri elde edilmiştir. Elde edilen tozlar XRD ve UV-Vis kullanılarak karakterize edilmiştir. Sterile edilen tohumlar içlerinde 2 katlı Whatman No:1 filtre kâğıdı bulunan 9 cm'lik petri kaplarına alınarak üzerlerine farklı konsantrasyonlarda ZnO NP'ler ilave edilerek hazırlanan çözeltilerden 10 ml konulup parafilmle kapatılmıştır. Daha sonra petri kapları 8 gün boyunca oda sıcaklığında (25 oC, 12 saat karanlık, 12 saat aydınlık) bekletilmiştir. Her iki bitkinin özütü kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle elde edilen ZnO nanopartiküllerinin en düşük konsantrasyonlarda (62,5 ve 125 ppm) daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, ZnO nanoparticles were synthesized by green synthesis by using Laurus nobilis and Myrtus communis plant leaves extracts collected at Osmaniye Korkut Ata University Campus, and by preparing them at different concentrations (0, 62.5, 125, 250 and 500 ppm), their use as in vitro nanofertilizer could be used in various plants. (Zea mays (maize), Triticum aestivum (wheat) and Vicia sativa (vetch)) seeds were investigated. 25 g of each plant sample was taken and placed in 500 ml of dH2O and stirred continuously at 100 oC for 1 hour. 50 ml of the plant extract obtained by filtration was taken and 5 g (CH3COO)2Zn 0.2 H2O was added to it and kept stirring continuously until it evaporated. ZnO nanoparticles were obtained by burning the pellet part separately at 400, 600 and 800 oC in the muffle furnace. The resulting powders were characterized using XRD and UV-Vis. The sterilized seeds were taken into 9 cm petri dishes with 2-layer Whatman No: 1 filter paper inside, and 10 ml of the solutions prepared by adding ZnO NPs at different concentrations were placed on them and the parafilm was closed. Petri dishes were then kept at room temperature (25 oC, 12 hours dark, 12 hours light) for 8 days. It was determined that ZnO nanoparticles obtained by green synthesis method using extracts of both plants were more effective at the lowest concentrations (62.5 and 125 ppm).