The effects of sustainable restaurant practices on diner behavior
Sürdürülebilir restoran uygulamalarının müşteri davranışı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 791925
  2. Yazar: BANU ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET UŞAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki temel restoran türü [tam hizmet veren restoranlar (THR) ve hızlı hizmet veren restoranlar (HHR)] arasında karşılaştırmalı bir analiz yaparak, sürdürülebilir restoran uygulamalarının yeşil marka imajı ve sürdürülebilirlik bağlantılı müşteri sadakati üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ayrıca çalışma kapsamında restoran türünün (THR ve HHR); sürdürülebilir restoran uygulamaları, yeşil marka imajı ve sürdürülebilirlik bağlantılı müşteri sadakati arasındaki ilişkiler üzerindeki moderatör rolü de incelenmiştir. Çalışmada kullanılan veriler, çevrim içi anket yöntemi ile toplanmıştır. Sürdürülebilir restoran uygulamaları; (1) gıda odaklı sürdürülebilirlik uygulamaları, (2) atık azaltma uygulamaları, (3) su ve enerji verimliliği uygulamaları ve (4) yönetim odaklı sürdürülebilirlik uygulamaları olmak üzere dört boyutta ölçülmüştür. Türk restoran müşterileri arasından kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile toplanan 656 anketin içerisinden 623 kullanılabilir anket (316 THR müşterisi ve 307 HHR müşterisi) analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) kullanılmıştır. Araştırma sonuçları hem THR hem de HHR müşterileri için, gıda odaklı ve yönetim odaklı sürdürülebilirlik uygulamalarının, yeşil marka imajını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca THR müşterileri için gıda odaklı, yönetim odaklı sürdürülebilirlik uygulamaları ile atık azaltma uygulamalarının sürdürülebilirlik bağlantılı müşteri sadakatini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Öte yandan, THR müşterileri için su ve enerji verimliliği uygulamaları ile yönetim odaklı sürdürülebilirlik uygulamaları, sürdürülebilirlik bağlantılı müşteri sadakatini olumlu yönde etkilemektedir. Çalışma kapsamında restoran türünün moderatör rolüne ilişkin iki önemli sonuca ulaşılmıştır. Buna göre, atık azaltma uygulamalarının sürdürülebilirlik bağlantılı müşteri sadakati üzerindeki etkisi THR müşteri ile daha güçlü bulunurken, su ve enerji verimliliği uygulamalarının sürdürülebilirlik bağlantılı müşteri sadakati üzerindeki pozitif etkisi ise HHR müşterileri için daha güçlü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of sustainable restaurant practices on green brand image (GBI) and sustainability-related diner loyalty (LOY) by providing a comparative analysis between two major types of restaurants [i.e., full-service restaurant (FSR) and quick-service restaurant (QSR)]. Additionally, the present study examines the moderating role of restaurant type (FSR vs. QSR) on the relationships between sustainable restaurant practices, GBI, and LOY. An online self-administered questionnaire was used to collect the data. The sustainable restaurant practices were measured using four dimensions, namely (1) food-focused sustainability practices (FfSP), (2) waste-reduction practices (WRP), (3) water- and energy-efficiency practices (WEEP), and (4) administration-focused sustainability practices (AfSP). A convenience sample of 656 Turkish restaurant customers were surveyed and a total of 623 useable questionnaires (316 FSR customers and 307 QSR customers) were analyzed. To analyze the data, partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) was performed. The results indicate that FfSP and AfSP positively influence GBI for both FSR and QSR customers. It was also found that FfSP, WRP and AfSP positively influence LOY for FSR customers. On the other hand, WEEP and AfSP were found to have positive effects on LOY for QSR customers. The study also reveals two significant results regarding the moderating role of restaurant type. While the positive effect of WRP on LOY was found to be stronger for FSR customers, the positive effect of WEEP on LOY was found to be stronger for QSR customers.