Modifiye kısıtlamaya bağlı hareket tedavisi ve kognitif rehabilitasyonun inme sonrası hastalarda üst ekstremite fonksiyonu ve bilişsel işlevler üzerine etkisi
The effect of modified constraint induced movement therapy and cognitive rehabilitation on upper extremity function and cognitive functions in post-stroke patients
- Tez No: 791953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARZİN HAJEBRAHİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnme beyine giden kan akımının aniden azalması veya durmasıdır. Daha az sıklıkta beyin damarlarından birinin yırtılıp kanın beyin dokusu veya beyin zarları içine kanaması ile oluşabilir. Bu çalışmanın amacı kısıtlayıcı hareket tedavisi ile kognitif rehabilitasyonun birlikte uygulanmasının inmeli hastalarda üst ekstremite fonksiyonu, bilişsel işlev, yaşam kalitesi ve depresyon üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 50-80 yaş arası, demografik bilgileri ve dahil edilme kriterleri göz önünde bulundurularak, gönüllü onam formunu doldurmuş 39 yetişkin hasta dahil edildi ve randomize olarak kısıtlayıcı zorunlu hareket tedavisi grubu (n=13), kısıtlayıcı zorunlu hareket tedavisi ve kognitif rehabilitasyon grubu (n=13), konvansiyonel tedavi grubuna (n=13) ayrıldı. Seanslar günde 50 dakika, haftada 4 gün toplam 6 haftalık bir tedavi protokolü uygulandı. Katılımcıların spastisite şiddeti Modifiye Ashworth Skalası, ağrı düzeyi Görsel Analog Skala, kognitif işlevi Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği ve Mini Mental Durum Testi, depresyon şiddeti Beck Depresyon Ölçeği, günlük yaşam aktiviteleri Barthell Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, ihmal derecesi Catherine Bergego Ölçeği, inme seviyesi İnme Etki Ölçeği ve üst ekstremite fonksiyonu Fugl-Meyer Üst Ekstremite Motor Değerlendirme Ölçeği, Üst Ekstremite Motor Aktivite Günlüğü ve Wolf Motor Fonksiyon Testi ile çalışmanın başlangıcında ve sonunda değerlendirildi. Grup içi değerlendirmede KZHT grubunda sadece MMDT puan ortalamasında, KZHT+KOG grubunda sadece MAL-28 puan ortalamasında tedavi öncesi ve sonrası anlamlı fark bulunmadı. (p>0.05). Değerlendirilen diğer parametrelerin tamamında tedavi öncesi ve sonrasında anlamlı bir fark saptandı.
Özet (Çeviri)
A stroke is a sudden decrease or cessation of blood flow to the brain. Less frequently, it may occur when a cerebral vessel ruptures and blood bleeds into the brain tissue or meninges. The aim of this study is to evaluate the effects of restrictive movement therapy and cognitive rehabilitation together on upper extremity function, cognitive function, quality of life and depression in patients with stroke. The study included 39 adult patients aged 50-80 years, who filled out the voluntary consent form, considering their demographic information and inclusion criteria, and were randomized to restrictive movement therapy group (n=13), restrictive movement therapy and cognitive rehabilitation group (n=13) was divided into conventional therapy group (n=13). A 6-week treatment protocol was applied, with sessions 50 minutes a day, 4 days a week. Spasticity severity of participants Modified Ashworth Scale, pain level Visual Analog Scale, cognitive function Montreal Cognitive Rating Scale and Mini Mental State Test, depression severity Beck Depression Scale, activities of daily living Barthell Activities of Daily Living Index, neglect degree Catherine Bergego Scale, stroke level Stroke Effect Scale and upper extremity function were assessed at the beginning and end of the study with the Fugl-Meyer Upper Extremity Motor Rating Scale, Upper Extremity Motor Activity Diary, and Wolf Motor Function Test.In the within-group evaluation, no significant difference was found before and after treatment in the mean score of only MMST in the MRST group and only the mean score of MAL-28 in the SIHT+cognitive group. (p>0.05)A significant difference was found before and after treatment in all of the other evaluated parameters.