Hizmetkar liderlik ve dönüşümsel liderlik tarzlarının çalışanların motivasyonları ve örgütlerin çeviklikleri üzerindeki etkisi
The effect of servant leadership and transformational leadership styles on employee motivation and organizational agility
  1. Tez No: 792008
  2. Yazar: UĞUR İŞBİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada yöneticilerin hizmetkar liderlik ve dönüşümsel liderlik tarzlarının, çalışanların iş motivasyonları ve örgütlerin çeviklikleri üzerine etkileri incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, 297 kişi üzerinde, Hizmetkar Liderlik Ölçeği, Dönüşümsel Liderlik Ölçeği, İş Motivasyonu Ölçeği ve Örgütsel Çeviklik Ölçeği online yolla uygulanmış, veri toplanmış ve veriler SPSS 26 Paket İstatistik Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda çalışanların motivasyonlarının ve örgütlerin çevikliklerinin hizmetkar liderlik ve dönüşümsel liderlik tarzlarından etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of managers' servant leadership and transformational leadership styles on employees' work motivation and organizational agility. For this purpose, the Servant Leadership Scale, Transformational Leadership Scale, Work Motivation Scale and Organizational Agility Scale were applied to 297 people online, data were collected and data were analyzed using SPSS 26 Package Statistical Program. As a result of the study, it was concluded that employee motivation and organizational agility are affected by servant leadership and transformational leadership styles.