The impact of a dialogic-reading program on children's cognitive outcomes: Preliminary findings of a pilot study
Diyalog kurarak okuma programının çocukların bilişsel çıktıları üzerindeki etkisi: Bir pilot çalışmanın ön bulguları
- Tez No: 792015
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YENİAD MALKAMAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, diyalog kurarak okumaya dayalı bir müdahale programının çocukların bilişsel çıktıları ve annelerin diyalog kurarak okuma becerileri üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçlamıştır. Çalışma küme randomize kontrollü desendeki pilot çalışmanın ön bulgularını ortaya koymaktadır. Araştırmanın örneklemini müdahale ve kontrol gruplarında yer alan 92 anne ve onların 24-31 aylık çocukları oluşturmuştur. Müdahale grubu dörder anne-çocuk çiftinden oluşan gruplar halinde 7 haftalık diyalog kurmaya dayalı okuma programı uyarlamasını alırken, kontrol grubu herhangi bir müdahale almamıştır. Öntest ve sontest değerlendirmelerinde çocukların alıcı dil becerileri alıcı dil testindeki performansları aracılığıyla, çocukların ifade edici dil becerileri anne bildirimine dayalı ifade edici dil envanteri aracılığıyla, seçici dikkat becerileri bilgisayar uygulaması aracılığıyla ve sürdürülebilir dikkatleri bir kodlama ölçeği aracılığıyla kodlanan anne-çocuk kitap paylaşımı videoları aracılığıyla, annelerin diyalog kurmaya dayalı okuma becerileri bir kodlama ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Bulgular, müdahale programının ne çocuk ne de annelere ait değişkenler üzerinde anlamlı bir etki göstermediğini ortaya çıkarmıştır. Bu ön bulgulara yönelik açıklamalar ve gelecekteki çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to measure the impact of a dialogic-reading intervention program on children's cognitive outcomes and mothers' dialogic reading abilities. The study revealed the preliminary findings of a cluster randomized pilot study. The sample of the present study consisted of 92 mothers and their 24-31- months-old children within the intervention and control groups. Participants in the intervention group received an adapted version of a 7-week dialogic reading program in groups of four mother-child dyads while the control group received no treatment. Pretest and posttest assessments were completed for children's receptive language skills through children's performance on a receptive language test, children's expressive language skills through mother-report inventory, selective attention skills via computerized task and focused attention skills and mothers' book-reading behaviors through observation during shared book reading of mothers with their children. The findings showed no intervention effect on child or mother outcomes, contrary to previous studies (e.g., Cooper et al., 2014). Possible explanations of these preliminary results and recommendations for future studies were discussed.