Bankacılık sektöründe örgüt kültürü ile örgütsel çeviklik arasındaki ilişkide dijitalleşmenin aracılık rolü
The intermediary role of digitilization in the relationship between organizational culture and organizational agility in the banking sector
  1. Tez No: 792028
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ülkemizde finans alanında faaliyet gösteren birçok bankacılık işletmeleri bulunmaktadır. Bankacılık sektöründeki bu işletmeler arasında her geçen gün rekabet artmakta ve sürekli değişen iç ve dış çevre faktörlerini takip etmek, gerekli tedbirleri almak ve ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek önem arz etmektedir. Dolayısıyla bu tehdit ve fırsatlardan faydalanabilmek için güçlü bir örgüt kültürüne sahip olmak gerekmektedir. Aynı zamanda tehditlere karşı önlem almak ve fırsatları değerlendirerek karlılığı artırmak için de örgütlerin çevik olması önerilmektedir. Çevik örgütler, piyasalarda rekabet gücünü artmakta ve bulundukları sektörde öncü kurumlar haline gelmektedir. Bu tez kapsamında bankacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çalışanları arasında ampirik bir çalışma gerçekleştirilmiş ve örgüt kültürü, dijitalleşme ve örgütsel çeviklik arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Tezin ilk üç bölümünde örgüt kültürü, dijitalleşme ve örgütsel çeviklik kavramları ile ilgili teorik araştırmalar yapılmış ve kavramlar açıklanmıştır. Tezin dördüncü bölümünde örgüt kültürü, dijitalleşme ve örgütsel çeviklik arasında ilişkiler incelenmiştir. Tezin beşinci bölümünde örgüt kültürü ve örgütsel çeviklik arasında ilişki ve dijitalleşmenin örgüt kültürü ile örgütsel çeviklik arasındaki ilişkideki aracılık rolünü incelemek üzere bir model geliştirilmiştir. Araştırma modelinde YEM'den faydalanılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde örgüt kültürü ile örgütsel çeviklik arasında anlamlı bir ilişki olduğu, örgüt kültürünün örgütsel çeviklik üzerinde pozitif bir etkisi bulunduğu ve dijitalleşmenin örgüt kültürünün örgütsel çeviklik üzerinde etkisini daha da güçlendirdiği belirlenmiştir. Bankacılık sektörü çalışanlarının cevapladığı 594 adet anket verileri incelendiğinde araştırmanın modelini desteklediği görülmüştür. Bankacılık sektöründe çalışan liderlerin rakipleriyle rekabette işletmelerini diğerlerinden daha karlı hale getirebilmeleri için baskın bir örgüt kültürü oluşturmaları, dijitalleşme ve dijital yeteneklerini geliştirmek suretiyle örgütlerinin çeviklik kaslarını geliştirmeleri açısında bu araştırmada ortaya çıkartılan bilgilerden faydalanabilirler. Bu sayede iş ve dış çevre koşullarında oluşacak tehditlere karşı önlem alabilecekler ve ortaya çıkacak fırsatlardan rakiplerine göre daha önce faydalanma imkanını elde edeceklerdir.
Özet (Çeviri)
There are many bank enterprises operating in the field of finance in Turkey. Competition in the banking sector gradually increases; it is, therefore, significant to consider the constant internal and external environmental changes, take the necessary precautions, and benefit from the opportunities that arise in the banking sector. Hence, it is required to have a robust organizational culture to neutralize threats and capitalize on opportunities. At the same time, the banks should be agile to take action against threats and grasp opportunities, leading to high performance. Agile organizations become competitive, letting them lead the sector. Within the scope of this thesis, the student researcher carried out an empirical study among the employees of the enterprises operating in the banking sector and analyzed the relationships between organizational culture, digitalization, and organizational agility. In the first three chapters of the thesis, the student researcher explained the theoretical research works on organizational culture, digitalization, and organizational agility. In section four, the student researcher examined the studies, focusing on the relationships between organizational culture, digitalization, and organizational agility. In section five, the student researcher developed a model to analyze the relationships between organizational culture and organizational agility and the mediating role of digitalization in the relationship between organizational culture and organizational agility. The study used Structural Equation Modelling (SEM) in the research model. The study found a significant relationship between organizational culture and organizational agility exists; organizational culture has a positive effect on organizational agility, and digitalization further strengthens the impact of organizational culture on organizational agility. Based on the 594 questionnaires answered by the employees in the banking sector, the research model in the study was sound. Leaders in the banking sector can benefit from the information revealed in this research, allowing banks to compete with their rivals by creating a dominant corporate culture and developing their organizations' agility based on the improved digitalization and digital skills that lead to high profitability. In this way, the banks that pursue the outcomes of this study will be able to neutralize threats and capitalize on opportunities in the banking sector.