Essays on central bank foreign exchange reserve adequacy in emerging market economies
Gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde merkez bankasi döviz rezervi yeterliliği üzerine denemeler
  1. Tez No: 792031
  2. Yazar: ÖMER ÇAYIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
IMF'nin ARA metriği kullanılarak hesaplanan aşırı rezervlerin GSYİH'ye oranının basit bir analizi, bazı gelişmekte olan (GO) ülkeler ARA metriğinin işaret ettiği seviyelere yakın düzeyde rezerv bulundurmasına karşın, diğer ülkelerin rezerv seviyelerinin önemli ölçüde farklılaştığını göstermektedir. Bu tezin ilk makalesi, GSYİH, geniş para ve ticaret dengesi ile 3 aylık ithalat tutarından oluşan bir metriğin merkez bankalarının rezerv tutma kararlarını büyük ölçüde yansıttığını göstermektedir. Bu ölçüt, IMF ARA metriğinin doğasında var olan ve bazı GO ülkeler için yeterli rezerv düzeyinin olduğundan fazla, diğerleri için ise olduğundan düşük tahmin edilmesi sorununu, en azından merkez bankalarının bakış açısından, hafifletmektedir. GO ülkelerin gözlenen rezerv biriktirme davranışlarını açıklamaya yönelik çalışmalar oldukça fazla olmakla birlikte, döviz rezervlerinin aşırı olup olmadığına dair araştırmalar azdır. Bu tezin ikinci makalesi, çeşitli rezerv yeterlilik ölçütleri ve GO ülkeler dış borç piyasası kullanılarak piyasa tarafından yeterli görülen uluslararası rezervlerin seviyesini belirlemeye çalışmaktadır. Elde edilen sonuçlar, piyasa fiyatlamalarının IMF'nin ARA ölçütünün yeterli rezerv seviyesini önemli ölçüde fazla tahmin ettiği yönünde olduğunu göstermektedir. Daha da önemlisi, yeterli seviyelerin üzerinde rezerv biriktirmek, piyasa tarafından ödüllendirilmediği için optimal değildir. GO ülkeler için görece yüksek veya aşırı döviz rezervi tutmak, dış şokların olumsuz etkilerini sınırlamanın bir yoludur. Bununla birlikte, uluslararası rezervlerin istiflenmesi, küresel finansal istikrarı bozabilir ve rezerv otoritelerinin rezerv portföy yönetimine yönelik muhafazakar yaklaşımı göz önüne alındığında maliyetli olabilir. Bu tezin üçüncü makalesinde, GO ülkelerin aşırı rezerv tutma maliyetlerini en aza indirmelerine yardımcı olabilecek basit bir çerçeve geliştiriyoruz. Kredi takas sözleşmeleri, ani duruşlara bağlı koşullu alacaklar olarak karar kuralına dahil edilmektedir. Önerilen çerçeve, olumsuz koşullarda çok ihtiyaç duyulan dış likiditeyi sağlar ve sistematik riskten korunmak için küresel faktörlerle bağlantılı koşullu alacakları, ülkelere özgü riskten korunmak için karşılaştırılabilir ülkelerin dış borcuna dayalı kredi takas sözleşmelerinden oluşan bir portföyü içerecek şekilde genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
A simple analysis of IMF's ARA metric implied excess reserves-to-GDP ratio suggests that despite some of the EM countries holding reserves close to ARA metric implied levels, some countries' holdings diverge to a great extent. The first essay of this thesis shows that GDP, broad money, and trade balance augmented with 3-month of imports reflect the reserve holding decisions of central banks to a great extent. This metric mitigates the inherent problem of the IMF's ARA metric to overestimate the adequate level of reserves for some EM countries while underestimating for others, at least from the central banks' perspective. Although studies that attempt to explain the observed hoarding behavior of EMEs are abundant, research on whether the levels of foreign exchange reserves are excess or not is scarce. The second essay of this thesis attempts to identify the level of international reserves deemed adequate by the market using several reserve adequacy measures and the EM external debt market. The results suggest that the market assesses the IMF's ARA metric to overestimate the level of adequate reserves to a great extent. More importantly, hoarding reserves beyond adequate levels is not optimal since it is not rewarded by the market. For EMEs, holding relatively high or excess foreign exchange reserves is a way of limiting the adverse impact of external shocks. However, hoarding of international reserves may be distortionary to global financial stability and may be costly given the conservative approach of reserve authorities to reserve portfolio management. In the third essay of this thesis, we develop a simple framework that may help EMEs minimize the costs associated with holding excess reserves. CDS contracts are incorporated into the decision rule as contingent claims linked to sudden stops. The suggested framework provides the much-needed external liquidity in bad states and can be extended to include contingent claims linked to global factors for hedging the systematic risk component while a portfolio of CDS contracts on the external debt of comparable countries can be used for hedging the idiosyncratic risk component.