Bilgisayar destekli nükleer kuadrupol rezonans spektrometrisi
Computer aided nuclear quadrupole resonance spectrometer
- Tez No: 79208
- Danışmanlar: PROF. DR. DURUL ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Nükleer Kuadrupol Rezonans spektrometresinin geniş frekans aralıklarında yeni rezonanslar aranırken taranırken ve kalemli kaydedicilerden kaynaklanan ölçüm ve kalibrasyon problemlerini en aza indirmektir. Düşük gürültü seviyeli, geniş sinyal gürültü oranına sahip osilatörler ve daha düzgün çizgi şekli sağlayan modülasyon dalga teknikleri üzerine çalışan bir çok bilim adamı verimli sonuçlar elde etmişlerdir. Bizim çalışmamız temelde spektrometreyi kontrol etmekte ve veri kaydı yapmakta bir kişisel bilgisayar kullanımı üzerine olmuştur. Bilgisayara veri kaydı National Instruments LAB-PC 1200 veri alma kartı ile yapılmıştır ve veriler aynı şirketin LAB VIEW adlı yazılımı kullanılarak işlenmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research work aims to degrade the measurement and calibration problems in Nuclear Quadrupole Resonance spectroscopy originating from control difficulties over a wide range of frequencies when a new resonance is in search and as well pen recording. Efficient results have been achieved by many scientists whom work on oscillators which yield low noise figures, large signal to noise ratios and modulation wave shapes which results better line shapes. Our objective is mainly on controlling the spectrometer with a personal computer which will also be the recorder. Data input is made by a National Instruments LAB-PC 1200 data acquisition card and the incoming data is analyzed by LAB VIEW software of the same company. Vlll