Azerbaycan'da halı eğitimine ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher's opinions on carpet education in Azerbaijan
- Tez No: 792083
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Azerbaycan'da halıcılık sanatı köklü bir geçmişe sahiptir. Bu araştırmada Azerbaycan'da halı sanatı eğitimine yönelik meslek öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu, Azerbaycan'da orta öğretimdeki meslek okulları ve üniversitelerde halıcılık eğitimi veren 10 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Veri çözümlemesinde tematik analiz yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin halıcılık eğitiminde sanatsal ve kültürel özelliklere çok önem verdiği belirlenmiştir. Özellikle öğretimde teorik bilgi derinliğine, halıcılık uygulamalarına ve deneyime, tasarım, kompozisyon, beceri, yaratıcılık, evrensellik, özgünlük, ilgi ve tutkunun önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Halıcılık eğitiminde mevcut fiziki ortama yönelik karşılaşılan güçlükler ekipman-malzeme ve eğitim ortamıyken, mesleki yeterlilikten kaynaklanan güçlükler ekipman-malzeme ve mesleki beceri kaynaklı güçlükler olarak tespit edilmiştir. Katılımcılar, meslek öğretmenlerin kısmen hizmet içi eğitim ihtiyacı olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The art of carpet weawing has a long history in Azerbaijan. The purpose of this study to examine the opinions of vocational teachers on carpet art education in Azerbaijan. Case study design was used in the study. The sample consists of 10 teachers who give carpet education in secondary vocational schools and universities in Azerbaijan. Data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher. Thematic analysis was used for data analysis. According to the research findings, it has been determined that the teachers attach great importance to artistic and cultural characteristics in carpet education. It has been revealed that the depth of theoretical knowledge, carpet weaving practices and experience, design, composition, skill, creativity, universality, originality, interest and passion were significant especially in teaching. While the difficulties encountered in the current physical environment in carpet education are equipment-material and education environment, the difficulties arising from professional competence have been identified as equipment-material and professional skills. The participants emphasized that vocational teachers partially needed in-service training.