Turkish as a heritage language: Diachronic change and synchronic variation of Turkish in the United Kingdom
Bir miras dil olarak Türkçe: Birleşik Krallık'ta konuşulan Türkçenin artsüremli değişimi ve eşsüremli çeşitliliği
- Tez No: 792085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN BAĞRIAÇIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ATLAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Birleşik Krallık'ta miras dili olarak konuşulan Türkçede ortaya çıkan biçim-sözdizimsel değişimleri araştırılmaktadır. Birleşik Krallık'taki Türk topluluğu üyelerinden toplanan verilerinden yapılan bu çalışmada, esas olarak cümle içerisinde nesne zamirlerinin kullanımına ve -lAr çoğul ekinin kullanımına odaklanılmıştır. İlk bulgular, anadili Türkçe olan Türkiye'deki konuşurlar tarafından gereksiz veya isteğe bağlı olarak değerlendirilen koşullarda bile, ana dili Türkçe olan miras dil konuşurlarının cümle içinde nesne zamirlerini atmama/gizli nesne kullanmama eğilimlerini göstermiştir. İkinci olarak, çalışma, Türkçeyi miras dil olarak konuşanların, adlar nicelik belirteçleri ve rakamlarla birlikle kullanıldığında adlara çoğul eki getirmeyi tercih ettiklerini ortaya koymuştur. Üçüncü olarak, miras dil konuşurlarının Standart Modern Türkçe'deki cansız veya insan dışı canlı çoğul öznelerde fiile üçüncü çoğul şahıs eki ekleme gibi bazı reddedilen yapıları da konuşmalarında tercih ederek doğal konuşmalarında üçüncü çoğul şahıs belirteci olarak -lAr'ı temel konuşmacılardan daha fazla kullandıklarını göstermiştir. Bu farklılıkların tek bir faktöre atfedilemeyeceği belirlenmiştir. Bunun yerine, bu değişikliklerin sebebi olarak çeşitli faktörlerin olduğunu savunulmaktadır ve bu faktörlerin ağırlıklı olarak baskın dil aktarım etkisi, yapısal bağlamlarda gizlilik ve mesafe sorunları, karmaşık yapıdan kaçınma ve daha düzenli ve analitik bir yapıya uyum sağlama eğilimi olabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, I investigate certain morpho-syntactic changes emerging in Turkish spoken as a heritage language in the United Kingdom. I mainly focus on object pronoun use and the use of the plural marker -lAr both on verbs and nouns in this variety, based on data collected from members of the Turkish community in the United Kingdom. First, I show that Turkish heritage speakers tend not to omit direct objects even in environments in which they are judged redundant or optional by the baseline speakers, native speakers of Turkish in Turkey. Second, I reveal that heritage speakers of Turkish prefer plural marking on nouns even when the latter are modified by quantifiers and numerals - configurations that are judged in the literature as ungrammatical in Standard Modern Turkish. Third, I present that the same speakers use -lAr as third person plural marker in their natural speech more than the baseline speakers, overriding certain strong tendencies in Standard Modern Turkish, such as a tendency to omit -lAr when the controller is a nonhuman or inanimate plural subject. I claim that these differences cannot be wholesale attributed to one or the other mechanisms of change. Instead, I argue that there are different motivating factors for these changes, which are mainly the dominant language transfer effect, silence and distance problems in binding, complex structure avoidance, and the tendency to adopt a more regularized and analytic structure.