A solution approach for the distributed no-idle flowshop scheduling problem with due windows
Zaman pencereli dağıtık beklemesiz akış tipi çizelgeleme problemi için bir çözüm yaklaşımı
- Tez No: 792167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA GONCA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma dağıtık permütasyon akış tipi çizelgeleme probleminin boşta olmama ve zaman penceresi kısıtları ile genişletilmiş bir halini dikkate almaktadır. Zaman Pencereli Dağıtık Beklemesiz Akış Tipi Çizelgeleme Problemi (ZPDBATÇP), bir fabrika kümesinde işlenecek bir dizi işi içerir. ZPDBATÇP'nin amacı, toplam ağırlıklı erken tamamlanma ve gecikme cezalarını minimum kılacak iş-fabrika atamalarını ve her fabrikadaki iş sıralamalarını belirlemektir. ZPDBATÇP, ayar işlemlerinin çok pahalı olduğu ve makineleri durdurup yeniden çalıştırmanın maliyet açısından etkin olmadığı sektörlerle ilgilidir. Bu nedenle, bir makinede birbirini izleyen iki iş arasındaki herhangi bir boş zamana izin verilmemektedir. Ek olarak, her iş, en erken ve en geç tamamlanma zamanlarını gösteren bir zaman penceresiyle ilişkilendirilir. İlgili literatürde, bilgimiz dahilinde ZPDBATÇP için matematiksel bir formülasyon veya çözüm yaklaşımı öneren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tezde, ZPDBATÇP için üç matematiksel formülasyon geliştirilmiştir. Ayrıca, büyük boyutlu ZPDBATÇP örneklerini çözmek için bir hibrit yinelemeli açgözlü-tabu arama algoritması (HYA-TA) önerilmiştir. Hesaplamalı çalışmada, önerilen matematiksel modellerin performansları analiz edilmiştir. HYA-TA'nın bileşenlerini analiz etmek için kapsamlı sayısal deneyler yapılmıştır. Ayrıca, HYA-TA'nın performansı, temel bir yerel aramalı yinelemeli açgözlü algoritmanın (HYA-YA) performansı ile karşılaştırılmıştır. Hesaplamalı çalışmanın sonuçları, önerilen HYA-TA'nın ZPDBATÇP'nin çözümündeki etkinliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses an extension of the Distributed Permutation Flowshop Scheduling Problem with no-idle and due window constraints. The Distributed No-idle Flowshop Scheduling Problem with Due Windows (DNIFSPDW) involves a set of jobs to be processed in a set of factories. The aim of the DNIFSPDW is to determine the job assignments to the factories and the job sequences in each factory that provide the minimum total weighted earliness and tardiness (TWET) penalties. The DNIFSPDW concerns the industries where setup operations are so expensive that reactivating the machines is not cost-effective. Therefore, any idle time between two consecutive jobs on a machine is prohibited. In addition, each job is associated with a due window indicating its earliest and latest completion times. In the related literature, there exists no study that proposes a mathematical formulation or a solution approach for DNIFSPDW to the best of our knowledge. In this thesis, three mathematical formulations are developed for the DNIFSPDW. Moreover, a hybrid iterated greedy-tabu search algorithm (IG-TS) is proposed to solve large-size DNIFSPDW instances. In the computational study, the performances of the proposed mathematical models were analyzed. Additionally, extensive numerical experiments were conducted to evaluate the components of IG-TS. Furthermore, the performance of IG-TS was compared with that of a basic iterated greedy algorithm with a local search (IG-LS). The results of the computational study indicate the effectiveness of the proposed IG-TS in solving the DNIFSPDW.