Endometrium kanserinde nüks ve sağkalımı etkileyen faktörler
  1. Tez No: 792168
  2. Yazar: AYTAJ SHAHBALAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TUGAN BEŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Endometrium kanserli hastalarda prognostik faktörlerin hastalıksız sağkalım ve toplam sağkalım üzerinde etkisini belirlemek. MATERYAL-METOD: Ocak 2000 –hazıran 2022 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı'nda endometrium kanseri nedeni ile ameliyat edilen 1028 hasta çalışmaya dahil edildi. Hasta dosyalarından hastaların yaşı, menopozal durumları, tümör markerları, uygulanan cerrahi girişimler, lenfadenektomi şekli, tümörün evresi, risk grupu, tedavi sonrası onkolojik sonuçlar incelendi. Patoloji raporlarından ise histopatolojik tip, grade, myometrial invazyon, çıkarılan lenf nodu sayısı, LVSI, lenf nodu metastaz durumu, metastatik lenf nodu sayısı kaydedildi. Onkolojik sonuçlar hastalıksız yaşam süresi ve sağ kalım tanımlamaları ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
To determine the effect of prognostic factors on disease-free survival and overall survival in patients with endometrial cancer. MATERIAL-METHOD: Between January 2000 and June 2022, 1028 patients who were operated on for endometrial cancer in Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Gynecological Oncology were included in the study. The patients' age, menopausal status, tumor markers, surgical interventions, type of lymphadenectomy, tumor stage, risk group, oncological results after treatment were analyzed from the patient files. Among the pathology reports, histopathological type, grade, myometrial invasion, number of lymph nodes removed, LVSI, lymph node metastasis status, and number of metastatic lymph nodes were recorded. Oncological outcomes were evaluated with the definitions of disease-free survival and overall survival.