Toplumsal hareketlerde kadın aktivizminin rolü
The role of women's activism in social movements
- Tez No: 792187
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Toplumsal hareketler, literatürde eski toplumsal hareket ve yeni toplumsal hareket olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu hareketler; kapsamı, konusu, aktörleri, hedefleri ve ideolojik farklılıkları dolayısıyla kadın aktivizmini şekillendirmektedir. Literatür incelendiğinde görülmektedir ki, yeni toplumsal hareketlerde, kadın aktivizminin rolü ve hareketlere etkisi büyük bir öneme sahiptir. Tarihsel süreç ele alındığında kadın aktivizminin gelişimi, farklı dönemlerde ve farklı ülkelerde çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda kadın aktivizminin, farklı ülkelerde ortaya çıkan yeni toplumsal hareketler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kadın aktivizminin toplumsal hareketlerdeki rolü, üç farklı ülkede meydana gelen toplumsal hareketler ele alınarak analiz edilmiştir. Bu toplumsal hareketler; Fransa'da ortaya çıkan Sarı Yelekliler Hareketi, Afganistan'da meydana gelen Taliban Yönetimi'ne karşı kadın aktivizmi ve son olarak İran'da yaşanan Mahsa Amini Olayı'nın yarattığı toplumsal hareketlerde kadınların etkisi konusudur. Kadın aktivizminin üç farklı ülkede meydana gelen toplumsal hareketler üzerindeki etkisi, sonuç bölümünde çeşitli şekillerde ortaya konulmuştur. Genel olarak, farklı konularda ortaya çıkan toplumsal hareketlerin başlamasında, ortaya çıktığı ülkeye ve uluslararası kamuoyuna yayılmasında, etkisini artırmasında ve hedeflerine ulaşmasında kadın aktivistlerin rolünün önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social movements are divided into two categories in the literature: the old social movements and the new social movements. These movements have shaped women's activism due to its scope, subject, actors, goals and ideological differences. When the literature is examined, it is seen that the role of women's activism and its effect on these movements have a great importance in the new social movements in particular. Considering the historical process, the development of women's activism emerges in various ways in different periods and in different countries. In this context, the effect of women's activism on new social movements in different countries has been examined in our study. The role of women's activism in social movements has been analyzed by considering the social movements that had placed in three different countries. These social movements are The Yellow Vests Movement in France, the Movement Against Taliban Administration in Afghanistan and the Mahsa Amini incident in Iran. The impact of women's activism on social movements that emerged in three different countries has been presented in various ways in the conclusion. As a conclusion, it has been explored that the role of women activism has a significant role specifically at the early phase of the movement, spreading to the country of origin and international public opinion, increasing its influence and reaching its goals in the social movements that emerging on different issues.