Terörizmin az gelişmişliğe etkisi: Türkiye ve Nijerya'nın karşılaştırılmalı analizi
The impact of terrorism on underdevelopment: The comparative analysis of Turkey and Nigeria
- Tez No: 792189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE ŞİRİN AK, ÖĞR. GÖR. ÇAĞLAR EZİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada Türkiye ve Nijerya özelinde terörizmin az gelişmişliğe etkisi araştırılmıştır. Terörizmin az gelişmişliğe etkisinin her bölgede aynı olup olmadığı sorusu üzerinden hareket eden bu çalışma aynı zamanda ülkelerin siyasi, sosyal ve ekonomik yapılanmasının terörle mücadelede ki etkisinin üzerine odaklanmıştır. Terörizmin türlerinin arasında yıkıcılık açısından oluşan farklılıklar da ayrıca sorgulanmıştır. Bu çalışmanın iddiası hangi türü olursa olsun terörizmin aynı olumsuz etkiyi ortaya çıkardığı yönündedir. Çalışmanın ilk aşamasında konu ile ilgili kaynaklar taranarak, literatür taraması yapılmıştır. İkinci aşamada ise 2014-2022 yılları arasındaki Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaşanan olaylar, birebir gözlemler ve basından toparlanan gerçek olaylar üzerinden analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda terörizmin az gelişmişliğe net bir şekilde etkisi olduğu, oluşan etkinin ülkenin geneline yayılması ya da bir bölgede sınırlı kalmasının mümkün olduğu bu durumada ülkenin siyasi , sosyal ve ekonomik yapısının neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada örnek olarak seçilen dini istismar eden terör örgütü olan Boko Haram ve etnik yapıyı istismar eden terör örgütü olan PKK'nın terörizmin iki farklı türünün temsilcisi olmasına rağmen etki ettiği alanlarda aynı olumsuz etkileri oluşturduğu tespit edilmiştir. Terörizmin hangi türü olursa olsun etki ettiği alanda oluşturduğu etki aynıdır. Sosyal, siyasal ve ekonomik durumu bozduğu aşikardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of terrorism on underdevelopment in Turkey and Nigeria was investigated. The effect of terrorism on underdevelopment was investigated. The subversive groups among the perpetrators of terrorism were also questioned. This allegation of use is intended to reveal the same negative effect of terrorism of any kind. The resources related to the first experience of the study were scanned and made from literature studies. The second estimations were analyzed based on what happened in the Southeastern Anatolia and Eastern Anatolia regions of Turkey between 2014-2022, one-on-one observations and real events gathered from the press. As a result of the study, it has been determined that terrorism has a clear effect on underdevelopment, the effect is widespread throughout the country or it is possible to limit the border of a region, and why the local political, social and economic structure is determined in this situation. In addition, it has been determined that Boko Haram, a terrorist organization that abuses religion, and PKK, which is a terrorist organization that exploits the ethnic structure, which does not include this example, are representative of two different dimensions of terrorism, but the contents that contain effects have the same negative effects. Regardless of the type of terrorism, the effect it creates in the region it affects is similar. He is in love with deteriorating the social, political and economic situation.