10.sınıf coğrafya dersinde web 2.0 araçları kullanımının akademik başarıya etkileri ve öğrenci görüşleri
The effects of the use of web 2.0 tools in the 10th grade geography lessons on academic achievement and students' opinions
- Tez No: 792216
- Danışmanlar: PROF. DR. OGÜN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Web 2.0 araçları kullanımının 10. Sınıf Coğrafya Dersi Beşeri Sistemler Ünitesinde yer alan ''Nüfus'' konusunun öğretimine etkilerini ve uygulamalara yönelik öğrenci görüşlerini ortaya koymaktır. Yöntem: Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı desen (explanatory design) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında İzmir ili Karabağlar ilçesinde bulunan bir Anadolu Lisesinde 10. sınıfta öğrenim gören öğrencilerden oluşan üç farklı şubedeki 91 (DG: 30 KG1: 31 KG2: 30) öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Nüfus Akademik Başarı Testi (NABT) ve yapılan uygulamalarla ilgili öğrencilerin görüşlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada elde edilen bulgulara göre, NABT sonuçlarında öğrencilerin ön-test puanları arasında anlamlı bir farklılık görülmezken, son-test puanlarında ise deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Son testten 4 hafta sonra tüm gruplara uygulanan kalıcılık testi sonucunda kalıcılık testi puanlarının deney grubu lehine anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilen bulgulara göre ise öğrencilerin Web 2.0 araçları ile öğretime yönelik olarak çoğunlukla olumlu görüşler belirttikleri anlaşılmaktadır. Sonuçlar: Araştırma sonunda derslerde kullanılan Web 2.0 araçlarının, öğrencilerin akademik başarılarını ve kalıcı öğrenmelerini artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca nitel verilerden elde edilen bulgulara göre Web 2.0 araçları kullanılarak yapılan derslerde, Web 2.0 araçlarının kullanılmadığı diğer derslere göre öğrencilerin daha başarılı ve istekli oldukları; aynı zamanda daha çok eğlendikleri ve daha güzel zaman geçirdikleri gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Öğrencilerin bu uygulamalara yaklaşımının genel olarak olumlu olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to reveal the effects of using Web 2.0 tools on the teaching of the subject“Population”in the Human Systems Unit of the 10th Grade Geography Course and students' views on these practices. Method: Explanatory design, one of the mixed research methods in which quantitative and qualitative methods are used together, was preferred in the study. The study group consisted of 91 students from three different 10th grade classes (DG: 30, KG1: 31, KG2: 30) in the Academic Year 2021-2022, at an Anatolian High School located in the Karabağlar district of İzmir. In order to collect data for the study, an Academic Achievement Test on the Population Subject was used along with a semi-structured interview form to determine the opinions of students about the practices that are being used. Findings: According to the findings obtained from the research, whereas no significant difference were detected between the pre-test scores of the students in the Academic Achievement Test on the Population Subject, there was a significant difference in favor of the experimental group in the post test scores. As a result of the permanence test applied to all groups four weeks after the post test, it was found that there was a significant difference in favor of the experimental group. According to the findings on the semi-structured interview form, it is understood that the students mostly expressed positive opinions towards teaching through Web 2.0 tools. Conclusions: As a result of the study, it was the determined that the Web 2.0 tools used in the lessons increase the academic success and permanent learning of the students. In addition, according to the findings obtained with the semi-structured form, the students in the classes where Web 2.0 tools are used are more successful and enthusiastic compared to the classes where Web 2.0 tools are not used. The students were also found to have more fun and better time in classes where Web 2.0 tools are used. It was understood that the approach of students is generally positive towards these practices.