Tüketicilerin coğrafi işaretli tarımsal ürünlere yönelik marka değeri algılarının demografik özelliklere göre incelenmesi: İstanbul ilinde bir araştırma
Investigating consumers' brand value perceptions about geographical marked agricultural products according to their demographical characteristics: A research in Istanbul
  1. Tez No: 792281
  2. Yazar: HÜSEYİN VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında İstanbul ilinde yaşayan, coğrafi işaretli tarımsal ürünler konusunda bilgi sahibi olan ve en az bir defa coğrafi işaretli tarımsal ürün deneyimlemiş olan bireyler özelinde, tüketicilerin coğrafi işaretli tarımsal ürünlere yönelik marka değeri algılarının demografik özelliklerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında İstanbul ilinde yaşayan, coğrafi işaretli tarımsal ürünler konusunda bilgi sahibi olan ve en az bir defa coğrafi işaretli tarımsal ürün deneyimlemiş olan 216 kişilik örneklem grubuyla 5 Eylül 2022 ve 30 Kasım 2022 tarihleri arasında online bir anket yapılmıştır. Çalışmada nicel araştırma tekniğinden yararlanılmıştır. Ankette katılımcıların demografik profilini saptamaya yönelik 6 soru ile Aaker (1996) tarafından geliştirilip Yoo ve Dunthu (2001) tarafından revize edilen ve 14 ifadeden meydana gelen Marka Değeri Ölçeği yer almaktadır. Veri analizi için SPSS-22 programı kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler neticesinde, katılımcıların coğrafi işaretli tarımsal ürünlere ilişkin marka değeri algılarının pozitif yönde ve ortalama düzeyin biraz üstünde olduğu; ayrıca yaş grubu ile eğitim durumu açısından katılımcıların marka değeri algılarının kısmen farklılaştığı; cinsiyet, medeni durum, aylık gelir durumu ve çalışma durumu açısından ise değişkenlerde anlamlı bir farklılık olmadığı bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to investigate brand value perceptions of consumers according to their demographical characteristics. Sample group consists of individuals who live in Istanbul, have required information about geographically marked agricultural products, and have experienced with geographically marked agricultural products at least one time. Within this scope, an online survey was conducted with a sample group consisting of 216 individuals who live in Istanbul, have required information about geographically marked agricultural products and have experienced geographically marked agricultural products at least one time. The survey was made on participants between 5th of September 2022 and 30th of November 2022. Quantitative research technique was used in the study. In survey questionnaire, there are 6 questions for demographical profile of participants, and Brand Value Scale developed by Aaker (1996) and revised by Yoo and Dunthu (2001) with 14 statements. For data analysis, SPSS-22 program was used. As the results of the research, brand value perceptions of participants are positive and slightly higher than average level. Moreover, brand value perceptions of participants are partially and significantly different according to age group and education level However, there is no significant difference in brand value perceptions of participants according to gender, marital status, monthly income level and working situation.