Türk İş Hukukunda eşitlik ilkesine aykırılık
Violation of the equality principle in Turkish Labor Law
- Tez No: 792303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİYAMİ ALP LİMONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türk İş Hukukunda eşitlik ilkesine aykırılık, hukuksal çerçevesi ve uygulamada ortaya çıkan sorunların incelenmesi amacı ile yüksek lisans tez çalışmasının konusu olarak belirlenmiştir. Geçmişten bu yana oluşan toplumlar, ayrı ve çeşitli yapılara sahip oldukları için bireyler ya da topluluklar benzer özellikler taşımamaktadır. Kendi ülkemiz ve evrensel boyutta birey ya da topluluklar arasında söz konusu olan fiziksel özellikleri, statüleri, fikir ve düşünce yapıları veya diğer sebeplerden doğan farklılıklardan ötürü insanlar ayrımcı tutumlarla karşı karşıya kalmıştır. Ayrımcı tavırlar toplumlar tarafından kabul edilmemiş, bireylerin etnik köken, cinsiyet, dil, din, ırk, cinsel yönelim, siyasi düşünce ve değerleri başta olmak üzere bazı farklılıkları sebebiyle ayrımcı bir işleme maruz kalmaları yasaklanmıştır. Bu amaçla, çalışmanın ikinci bölümünde, eşitlik kavramı açıklanarak tarihsel gelişimi ile ulusal ve uluslararası hukuk kaynakları çerçevesinde ele alınmıştır. Bütün insanların yalnızca insan olmasından kaynaklanan doğuştan sahip olduğu haklar bakımından uygulanacak ayrımcılık yasağının sağlanması, ayrımcılık sebepleri ve işverenin bu konuda ki yükümlülükleri detaylı biçimde incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, doktrin ve mevzuatlar temel alınarak, eşitlik ilkesinin uygulanma şartları, sınırları ve uygulanması hukuki dayanaklarla ifade edilmiştir. İşverenin eşitlik ilkesine uygun davranma yükümlülüğünün gerekliliği, hukukumuzda kanuni dayanakları, içeriği ile iş ilişkisinin kurulması, devamı ve feshi aşamalarında söz konusu bu ilkenin nasıl uygulanacağı değerlendirilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise, eşitlik ilkesine aykırılığın ispatlanması ve aykırılık durumunda başvurulacak hukuki yollar ile uygulanacak hukuki, idari ve cezai yaptırımlar detaylı biçimde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The violation of the principle of equality in Turkish Labor Law has been determined as the subject of the master's thesis in order to examine the legal framework and the problems that arise in practice. Since the societies formed since the past have separate and diverse structures, individuals or communities do not have similar characteristics. People have faced discriminatory attitudes due to the differences arising from their physical characteristics, status, ideas and mentality or other reasons between individuals or communities in our own country and on a universal scale. Discriminatory attitudes have not been accepted by the societies, and it has been forbidden for individuals to be subjected to discriminatory treatment due to certain differences such as ethnicity, gender, language, religion, race, sexual orientation, political thought and values. For this purpose, in the second part of the study, the concept of equality is explained and discussed within the framework of its historical development and national and international legal sources. Ensuring the prohibition of discrimination to be applied in terms of the birthrights that all people have only because they are human, the reasons for discrimination and the obligations of the employer in this regard are examined in detail. In the third part of the study, on the basis of doctrines and legislation, the application conditions, limits and implementation of the principle of equality are expressed with legal grounds. The necessity of the employer's obligation to act in accordance with the principle of equality, its legal basis in our law, its content, and how this principle will be applied in the stages of establishment, continuation and termination of the business relationship have been evaluated. In the last part of our study, proving the violation of the principle of equality and the legal ways to be applied in case of such violation and the legal, administrative and penal sanctions to be applied are stated in detail.