Index composition changes around the world: A comprehensive literature review
Dünyada endeks bileşimi değişiklikleri: Kapsamlı bir literatür incelemesi
  1. Tez No: 792320
  2. Yazar: YUNUS EMRE YENİKALAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ÖZTÜRK DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu makale, yalnızca S&P 500 gibi popüler endeksler için değil, aynı zamanda hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan piyasalarda küresel emsaller için kompozisyon değişiklikleri hakkında kapsamlı bir literatür taraması sağlamayı amaçlamaktadır. Endeks değişimlerinde rol oynayan olguya ışık tutarak, literatürün köklerinden başlayarak konunun mevcut durumunu yansıtan günümüz çalışmalarına kadar bir genel bakış sunulmaya çalışılmıştır ve literratürün ileride neleri kapsayabileceği anlatılmıştır. Çalışmamızın konusu, endekslere dahil edilme ve çıkarılma ile ilişkili bilgi etkileri, likidite üzerindeki etkileri, fiyat baskısı ve talep eğrisi kaymaları ile sonuçlanan talep şokları ve hisse senetlerinin talep eğrisi eğimleri etrafında odaklanmaktadır. Dünya genelinde endeks kompozisyon değişimlerinin enformasyon ve/veya talep kökenli açıklamalara dayanıp dayanmadığını incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper aims to provide a comprehensive literature review on composition changes for benchmark indexes not only for popular indexes such as the S&P 500 but for also global counterparts both in the developed world and the emerging market realm. By shedding light on the phenomena at play for index changes we seek to provide an overview starting from the roots of the literature to modern day works that reflect the current state of the topic and also where it is going. The theme of our study is orientated around the discussion range between information effects associated with index inclusions and exclusions, implications for liquidity, price pressure and demand shocks resulting with demand curve shifts and slopes for the demand curves of stocks and other subtopics such as thematic index composition changes. We dive into whether index composition changes en masse are rooted in information and/or demand driven explanations around the world.