Effects of workplace ostracism on withdrawal behaviours, antagonistic work behaviour, and well-being: Mediated by perceived organisational support
Örgütsel dışlanmanın geri çekilme davranışları, düşmanca davranışı ve iyi oluş üzerindeki etkileri: Algılanan örgütsel desteğin aracılığı
- Tez No: 792321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, örgütsel dışlanmanın ve algılanan örgütsel desteğin psikolojik ve fiziksel geri çekilme davranışları, düşmanca iş davranışları ve iyi oluş üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Ayrıca çalışanların cinsiyet, medeni durum ve istihdam türüne göre örgütsel dışlanma algısının farklılaşıp farklılaşmadığı da test edilmiştir. Kolayda örnekleme yönteminin kullanıldığı çalışmaya Nijerya petrol ve gaz şirketlerinden 90 kadın ve 230 erkek olmak üzere toplam 320 katılımcı katılmıştır. Elde edilen veriler Statistical Package for Social Science Software uygulaması kullanılarak analiz edilmiştir. Üç araştırma sorusu önerilmiştir. İlk araştırma sorusu çalışanların demografik özelliklerinin (cinsiyet, medeni durum, iş deneyimi ve çalışma durumu) örgütsel dışlanma açısından anlamlı fark yaratıp yaratmadığını test etmek üzerinedir. Bu soru, bağımsız gruplar için t-testi ve ANOVA ile test edilmiştir. Sonuçlar, kadınların, bekar çalışanların ve yarı zamanlı çalışanların örgütsel dışlanmayı daha fazla algıladıklarını göstermektedir. İkinci araştırma sorusu, işyerinde dışlanma ve algılanan örgütsel destek, psikolojik geri çekilme davranışını, fiziksel geri çekilme davranışını, düşmanca iş davranışını ve iyi oluşu anlamlı olarak yor damakta mıdır? olarak belirtilebilir. Pearson korelasyon analizi ve üç ayrı hiyerarşik regresyon analizi kullanılarak soru test edilmiştir. Sonuçlar, örgütsel dışlanma algılayan çalışanların örgütsel destek algıları azaldığında psikolojik geri çekilme davranışları sergileyebileceklerini, örgütsel dışlanmanın düşmanca iş davranışlarına neden olabileceği Üçüncü araştırma sorusu ise, algılanan örgütsel desteğin örgütsel dışlanma ile psikolojik geri çekilme davranışı, fiziksel geri çekilme davranışı, düşmanca iş davranışı ve iyi oluş arasındaki ilişkiye aracılık edip etmediğinin test edilmesine ilişkindir. Araştırma sorusunu test etmek için Hayes Process Macro kullanılarak aracılık analizleri yapılmıştır. Sonuçlar algılanan örgütsel desteğin örgütsel dışlanma ile iyi oluş ve örgütsel dışlanma ile psikolojik geri çekilme davranışı arasındaki ilişkide pozitif ve anlamlı aracı rolü olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impacts of workplace ostracism and perceived organisational support on psychological and physical withdrawal behaviours, antagonistic work behaviour and well-being. In addition, it was also tested whether the perception of workplace ostracism differs according to gender, marital status, and employment types of the employees. And lastly, it was tested if perceived organisational support has a mediating role between workplace ostracism and outcome variables. Convenience sampling method was used, and a total of 320 participants comprising 90 females and 230 males from Nigerian oil and gas companies participated in this study. The data were analysed using Statistical Package for Social Science Software application. Three research questions were proposed. Testing the first research questions; thus, (does demographic traits of gender, marital status, work experience, and employment status) of employees make any difference in terms of workplace ostracism? This question was addressed using a t-test for independent groups, and ANOVA. Results show that females, single employees, and part-time employees perceive more workplace ostracism. The second research question is: does workplace ostracism and perceived organisational support significantly predict psychological withdrawal behaviour, physical withdrawal behaviour, antagonistic work behaviour, and well-being? In answering this question, hierarchical regression analyses were conducted, and the results revealed that, employees experiencing workplace ostracism will likely engage in psychological withdrawal behaviours when their perceptions of organisational support decreases. Findings on the second hierarchical regression analysis revealed that; employees experiencing workplace ostracism may engage in antagonistic work behaviour. The third research question is: does perceived organisational support mediate the relationship between workplace ostracism and psychological withdrawal behaviour, physical withdrawal behaviour, antagonistic work behaviour, and well-being? On this, mediation analysis was performed using Hayes Process Macro Model. Results showed that perceived organisational support had a positive and significant mediation role in the relationship between workplace ostracism and well-being and between workplace ostracism and psychological withdrawal behaviour.