Building socially just higher education institutions in stratified systems: Obstacles in access and institutional actions for mitigating inequalities
Tabakalı sistemlerde sosyal adalet temelli yükseköğretim kurumları oluşturmak: Yükseköğretime erişimdeki engeller ve eşitsizlikleri azaltmaya yönelik kurumsal faaliyetler
  1. Tez No: 792335
  2. Yazar: SEVGİ KAYA KAŞIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI, PROF. DR. CENNET ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sosyal adalet temelli yükseköğretim kurumları oluşturma kavramını incelemektir. Bu bağlamda, dönüştürücü karma yöntem olarak tasarlanan bu çalışma yükseköğretim sistemi içerisine sosyal adaletin nasıl yerleştirildiğini ortaya çıkarmak amacıyla sosyal adalet kavramını sırasıyla politika, kurum ve bireysel düzeyde inceleyen üç çalışma aracılığı ile bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır. İlk çalışma, ikincil nicel veri üzerinden prestijli üniversitelerin ve kazançlı bölümlerin erişim örüntülerini ortaya çıkarmak amacıyla tarama desen olarak tasarlanmıştır. İkinci çalışma ise hem sosyal adalet temelli olarak oluşturulan yapıları, mekanizmaları ve uygulamaları hem de sosyal adalet temelli kurumların öğretim elemanlarının ve akademik liderlerinin özelliklerini inceleyen bir durum çalışmasıdır. Son olarak, üçüncü çalışma ise jenerik nitel araştırma olarak tasarlanmıştır. Bu çalışma ise üniversitenin sosyal adalet temelli uygulamalarını ve bu uygulamaların öğrencilerin gelişimine etkisini ortaya çıkarmak amacıyla prestijli bir üniversiteye erişim sağlayan sosyal ve kültürel olarak yoksun öğrencilerin deneyimlerini incelemektedir. İkinci ve üçüncü araştırma için veriler 24 öğretim elemanı ve akademik lider ile 14 öğrenciden elde edilmiştir. Verilerin analizinde ise nicel veri için betimsel istatistikler ve nitel veri için içerik analizleri kullanılmıştır. Üç çalışmaya ait araştırma sonuçları yükseköğretime erişimde hala kalıcı sorunlar olduğunu ve mevcut büyüme politikasının çevresel ve bireysel faktörler nedeniyle sosyal adalet temelinin yükseköğretimde tam anlamı ile yerleşmediğini göstermektedir. Buna rağmen, araştırma sonuçları kurum içerisinde yer alan yapılar ve uygulamaların sosyal adalet oluşturmada daha gelecek vaat ettiğini ve bu yapıların öğrencilerin yeterliklerini geliştirdiğini, kalıcı ve birikmiş eşitsizlikleri azalttığını ve sosyoekonomik ve kültürel olarak yoksun öğrencilerin dönüşümünü sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the notion of crafting socially just higher education institutions. In this sense, this study put forward a holistic picture by further investigating the social justice concept through three research at the policy level, institutional level, and individual level to unfold how social justice has been concentrated in the higher education system through transformative mixed-method design. The first study was designed as survey that focused on secondary data to reveal the access patterns of prestigious universities and remunerative fields. The second research was a case study that revealed the mechanisms, and practices of the socially just institution as well as depicted the characteristics and roles of the socially just institutions, leaders, and faculty. Finally, the third research was a generic design and examined the experiences of socio-economically and culturally deprived students in a prestigious university to unravel the social justice practices of the university and the impact of these practices on students' flourishing and development. The data were collected from faculty, academic leaders and students. Descriptive statistics and content analysis were utilized. The overall results revealed that there are still persistent issues in access to higher education, and the current expansion policy did not settle down social justice in higher education due to environmental and individual constraints. However, the structures within the institution were more promising in cultivating social justice and enhanced the development of students' capabilities, mitigating the persistent and accumulated inequities, and ensuring the transformation of socio-economically and culturally deprived students.