The impact of digital marketing on consumer purchasing decision in the United Arab Emirates
Birleşik Arap Emirlikleri'nde dijital pazarlamanın tüketici satın alma kararları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 804548
  2. Yazar: TASNIM SAEED AHMED AL-HELALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pazarlama stratejilerinin gelişimi ve teknolojinin hızlı değişimi ile birlikte, müşteriler ile işletmeler arasındaki iletişim ve etkileşim çok daha kolaylaşmıştır. Bu nedenle, ürün veya hizmetleri ile doğrudan müşterilerle etkileşime geçmek için dijital pazarlama stratejilerini benimseyen işletmeler, geleneksel pazarlama kullananlara göre tüketiciler üzerinde daha etkili bir etkiye sahiptir. Bu çalışma, dijital pazarlama stratejilerini, özellikle e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, çevrimiçi reklamcılık ve mobil pazarlamayı araştırmaktadır. Bu stratejilerin Birleşik Arap Emirlikleri'nde tüketicilerin satın alma kararları üzerindeki etkisini inceler. Araştırma hipotezlerini geliştirmek için kapsamlı bir literatür taraması ve nicel araştırma yapılmıştır. Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşayan 392 tüketici çalışmaya katılmıştır. Çevrimiçi bir anket formu kullanılarak basit örneklem yöntemiyle anketler Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki yerleşiklere ulaştırılmıştır. İstatistiksel analiz programı SPSS kullanılarak yapılan analiz sonuçlarına göre, bu tez çalışması, tüketicilerin satın alma kararlarını en çok etkileyen faktörün sosyal medya olduğunu ve bunun tüketicilerin satın alma kararları üzerinde önemli pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Birleşik Arap Emirlikleri'nde, dijital pazarlama kanalı olarak sosyal medyanın kullanımı tüketicilerin kararları üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Çevrimiçi reklamcılık da tüketicilerin satın alma kararları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir; bundan sonra sadece yaş, cinsiyet ve eğitim seviyesi tüketicilerin satın alma kararlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca, araştırmanın ampirik uygulamalarına dayanarak ek araştırmalar için öneriler ve tavsiyeler de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the evolving strategies of marketing and the rapid change in technology, communication and interaction between customers and businesses have become much more facilitated; therefore, businesses that incorporate digital marketing stratgies to interact directly with customers regarding their products or services possess a more effective influence on consumers than those using traditional marketing. Thus, the main aim of the study is to show how digital marketing plays a vital role in affecting the consumer purchasing decision. This study investigates digital marketing strategies for marketers, including online advertising, mobile marketing, email marketing, and social media marketing. It examines how these strategies affect how consumers in the United Arab Emirates make purchasing decisions. Thorough literature review and quantitative research were done to develop the hypotheses. 392 consumers of residents in the UAE participated in the study, where an online survey questionnaire has been conducted, where the questionnaires was applied using a simple sampling technique. Using the statistical analysis program SPSS, and according to the analysis findings, this dissertation demonstrates that the most important factor influencing consumer purchasing decisions is social media, which influences consumer purchasing decisions in a significantly positive way. In the UAE, the utilization of social media has a detrimental effect on consumers decisions. Additionally, online advertising has a significant impact on consumers purchasing decisions; following that, only age, gender, education level from the demographic factors affect the consumer purchasing decision significantly. Also, recommendations and suggestions for additional research were made based on the research's empirical applications.