NBPT kaplamalı ürenin ayçiçeği üretiminde etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the efficiency of NBPT-coated urea in sunflower
- Tez No: 792421
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma NBPT kaplamalı üre azotunun ayçiçeği (Helianthus annuus L.) üretiminde etkinliğinin belirlenmesi amacıyla Edirne ili Keşan ilçesine bağlı Çobançeşmesi köyünde kurulmuştur. Denemede Pioneer 130 yağlık ayçiçeği (Helianthus annus L.) çeşidi kullanılmıştır. Deneme 2019-2020 üretim yılları arasında rastgele bloklar oluşturularak hazırlanan deneme desenine göre 2 parsel 4 tekrar olacak biçimde yapılmıştır. Araştırmada N-(n-butil) thiophosphoric triamide (NBPT) kaplamalı üre gübresinin ayçiçeğinde tam doz olarak uygulanıp bitki boyuna, bin dane ağırlığına, kabuk oranına, tablada dane sayısına, tabla çapına, yağ oranına ve toplam verime yaptığı etkiler üzerine çalışılmıştır. Çalışma verilerine göre, N-(n-butil) thiophosphoric triamide (NBPT) ile kaplanmış üre gübresinin ayçiçeği bitkisinde alınan ürün miktarı ve bu miktarı etkileyen hususlarda kayda değer artışlara etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is placed in Cobancesme village of Kesan county of Edirne province with the aim of the study of efficiency of NBPT coated urea nitrogen in sunflower. In this study Pioneer 130 sunflower for oil production (Helianthus annus L.) is used. The trials are located as 2 lots and 4 repeats according to trial patterns of randomized blocks in the production years of 2019-2020. In the study, the impacts on the parameters of stem height, a thousand seeds weight, shell rate, seed number in a head, head in diameter, oil rate and the impacts on total yield by applying NBPT- coated urea nitrogen in the plant of sunflower in exact dose are researched. According to the research data, it has been determined that NBPT-coated urea nitrogen has a dramatic impact on the increases in the yield and the elements related to the yield in sunflower.