Derrida'da anlamın belirlenimi sorunu
The problem of determination of meaning in Derrida
- Tez No: 792449
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ORMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Platoncu İdealizm'den Derridacı Gramatoloji'ye başlığını taşımaktadır. Bu bölümde Derrida okumalarında karşımızda bulduğumuz isimlerin anlam sorunu özelinde görüşleri tartışmaya açılmıştır. Bu bölüm Derrida'nın felsefe yapma tarzından da kaynaklı tarihsel diyebileceğimiz bir çizgide ilerlemiştir. İkinci bölümde ise Derrida felsefesinin temel kavramlarına odaklanılmış ve bu kavramlar analiz edilmeye çalışılmıştır. Teze konu olan kavramlar Derrida'nın düşünme sınırlarına, biçimine ve içeriğine dair derin izler taşıması sebebiyle Derrida felsefesini anlamamıza doğrudan katkı sağlamıştır. Bu kavramlar özelinde Derrida'da anlam sorunu açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Bu bölümde Derridaca düşünme pratiği sürdürülmüştür. Üçüncü bölümde ise Derrida ile birlikte ve Derrida'ya karşı kendi düşünme pratiği işletilmiştir. Bu bölüm bizce özgün birtakım iddiaları da tartışmaya açmış ve tezimiz görece kendi tavrını belirgin kılmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The academic content of this thesis falls into three chapters. The first chapter, From Platonic Idealism to Derridean Grammatology, covers a wide range of discussions centred around the scholars dealing with Derridean opinions on the problem of meaning. This chapter also gives the historical origins of the problem of meaning since Derrida's own way of making analysis acquaints the reader with the panoramic picture of the philosophical approaches to this problem in the history of Western philosophy. The second chapter focuses on the most essential concepts of Derridean philosophy by making analysis of these concepts in a detailed way. The concepts studied in this chapter directly provides the reader with comprehensive knowledge of Derridean methodology, the content of his studies, and the scope of his philosophical mindset. In this respect, Derridean problem of meaning becomes much more understandable for the reader in the context of these concepts. In the third chapter, Derridean approach to the problem of meaning is studied in the light of Derrida's own way of thinking. This chapter introduces several original ideas to the canon of philosophy of language from a relatively original standpoint.