Mekanik ventilatör tedavisi alan hastalarda alt-üst ekstremite pasif egzersizleri sırasında müziğin ağrı, anksiyete ve hemodinamik parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi,
Evaluation of the effect of music on pain, anxiety and hemodynamic parameters during lower-upper extremity passive exercises in patients receiving mechanical ventilator therapy
- Tez No: 792463
- Danışmanlar: Profesör Doktor. HATİCE AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı mekanik ventilatör tedavisi alan hastalarda uygulanan pasif egzersizler sırasında dinletilen müziğin ağrı, anksiyete ve hemodinamik parametreler üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma Mart-Temmuz 2022 tarihleri arasında müzik grubunda 28, kontrol grubunda 28 olmak üzere toplam 56 hasta ile tek kör randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Müzik grubundaki hastalara pasif egzersiz öncesinde ve sırasında toplam 30 dakika boyunca 30 dakika sevdikleri türde müzik dinletilmiştir. 20. dakikada pasif egzersizler uygulanmaya başlanmış olup, 10 dakikalık egzersiz sırasında da müzik uygulamasına devam edilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara müzik uygulaması olmaksızın rutin pasif egzersiz uygulaması yapılmıştır. Hastaların tanıtıcı ve kinik özellikleri, ağrı ve anksiyete puanları ve hemodinamik parametreleri değerlendirilip kayıt altına alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler Shapiro-Wilk,Testi,t Testi,Mann Whitney U Testi, Yates Düzeltmesi, Pearson Ki-Kare Testi, Friedman Testi ve Dunn Testi kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması kontrol grubunda 62,14 olup, müzik grubunda 65,21 bulunmuştur. Mekanik ventilasyon süresinin müzik grubunda (25,39 gün), kontrol grubundan (15,15 gün) daha uzun olduğu bulunmuştur (p0,005). Bu çalışmanın sonuçları, mekanik ventilatördeki yoğun bakım hastalarına pasif egzersiz sırasında kendi tercih ettikleri türde müzik dinletmenin ağrı ve anksiyeteyi azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of music listened to during passive exercises on pain, anxiety and hemodynamic parameters in patients receiving mechanical ventilator therapy. This research is a single-blind randomized controlled trial. This study consisted of 56 patients, 28 in the music group and 28 in the control group, between March-July 2022, and was conducted as a single-blind randomized controlled study. Before and during the passive exercise, the patients in the music group listened to the type of music they liked for 30 minutes for 30 minutes in total. After that, passive exercises were started at the 20th minute, and the music practice was continued during the 10-minute exercise. The participants in the control group were given routine passive exercise without the application of music. The descriptive and clinical characteristics, pain and anxiety scores and hemodynamic parameters of the patients were evaluated and recorded. Descriptive statistics Shapiro-Wilk, Test, t Test, Mann Whitney U Test, Yates Correction, Pearson Chi-Square Test, Friedman Test and Dunn Test were used in the evaluation of the data. The mean age of the patients was 62.14 in the control group and 65.21 in the music group. The duration of mechanical ventilation was found to be longer in the music group (25.39 days) than in the control group (15.15 days) (p0.005).