Türk ekonomisinin dışa açılmasında standardizasyonun önemi
- Tez No: 89200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ KONUKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Küreselleşme ya da global bütünleşme, global entegrasyon, ülkeler arasındaki iktisadi, siyasi, sosyal ilişkilerin yaygınlaşması ve gelişmesi, kutuplaşmaların çözülmesi ülkeler arasındaki ilişkilerin yoğunlaşması gibi farklı görünen ancak birbirleriyle bağlantılı olguları içerir. Küreselleşme maddi ve manevi değerlerin ve bu değerler çerçevesinde oluşmuş birikimlerin ulusal sınırları aşarak dünya çapmda yayılması anlamına da gelir. İktisadi açıdan küreselleşme özellikle 1980'li yıllardan sonra önem kazanmıştır. Bu yıllardan itibaren dünyadaki endüstriyel şirketler, hızlı pazar değişiklikleri, ürün ve üretim teknolojisi değişiklikleri ve giderek zorlaşan rekabet koşullarından önemli ölçüde etkilenmeye başlamışlardır. Türkiye'de küresel dinamiklere uyum sağlayabilmek ve rekabet gücünü artırabilmek için çeşitli ekonomik topluluklara üye olmuştur. Bu toplulukların en önemlisini teşkil eden Avrupa Birliğine tam üyelik için, basamak görevi gören Gümrük Birliği anlaşması 01.01.1996 da yürürlüğe girmiştir. Bu anlaşmayla birlikte yükümlülüklerimiz de artmıştır. Türkiye, 5 yıllık geçiş dönemi içinde Avrupa Topluluğu 'nun standardizasyon, ölçüm, kalibrasyon, kalite, akreditasyon, test ve belgelendirme konusundaki mevzuatını aşamalı olarak iç mevzuatına dahil edecektir. Toplumun sosyal ve ekonomik yaşantıdaki hak ve çıkarlarının korunmasını ilke olarak benimseyen standardizasyonun tarife dışı engel olarak kullanılmasını da unutmamak gerekir. Dünya ticareti, ülkelerin farklı gümrük değerlendirme ve standart uygulamaları ve standartlar arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanan aksamalar gösterebilmektedir. 6 Mart 1995 tarih ve 1/95 Sayılı Ortaklık Konsey Karan ile 01.01.1996 tarihinde Avrupa Birliği ile Gümrük Birliğine giren Türkiye'nin dış ticareti, farklı gümrük değerlendirme, farklı standart uygulamalarından ve tarife indirimlerinden ilk dönemde oldukça etkilenmiştir. Bu durum dış ticeret dengesinin 1996 yılındabozulmasına neden olmuş, ancak bavul ticaretinden elde edilen gelir, dış ticaret dengesindeki bozulmanın cari işlemler dengesine aynı oranda yansımasını engellemiştir. 1995 yılından itibaren hazırlanan yeni standartlar, hızla revizyondan geçirilen eski standartlar ve yapılan ikili anlaşmalar sayesinde Gümrük Birliğinin dış ticaretimiz üzerindeki bozucu etkisi 1997 yılından itibaren etkisini kaybetmeye başlamıştır. Sonuç olarak; Türkiye'nin Birliğin rekabet politikalarına ve ticaretimizi etkileyen teknik konulara uymasıyla; ülkemizde kaynaklar uzun dönemde, rekabet altında etkin dağılacak, fert başına reel gelir artacak ve gelir dağılımı olumlu etkilenecektir. Ayrıca, Türkiye'ye gelecek olan doğrudan yatırımlardaki muhtemel artış ve bloklaşan bir dünya da önemli bir bloğun üyesi olma zorunluluğunun yerine getirilmiş olmasıda bu uyum sürecinin bir sonucu olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Topics which seem to be differrent such as the enhancement and the improvement ot the social, political and the economical relations between the countries, the Globalisation also means the material and the non-material values, and the occurred investements by the help of these values spreading over the world getting the international bends. The economical globalisation has been more important after 1980's. After these years, the industrial companies around the world have been seriously affected from; the sudden market changes,the competetive situations getting harder day by day, and finally, the changes in the product and the production technology. Turkey has also become a member of differrent economical unions in order to increase his strength of the competition and get used to the global dynamics. The Customs Union Agreement, Which is the first step of the most important union: European Union (EU), has been activated in 01.01.1996. Our responsibilites have also increased with this agreement. Turkey is responsibile of including the standartisation, calibration, measuring, quality, acreditation, test and documentation skills of European Union, to its internal (local) skills in the 5 yeared adaptation period. It must not be forgotten that the standartisation is used as an undefined barrier where the standartisation accepts to prevent and preserve the social and the economical rights and gains of the publicians as a principal. The World Trade can be wavy, because of the differrent custom and standart applications and the uncompatibility between the standarts.The Foreign Trade values of Turkey have been quite a lot affected due to the different custom and standart applications and the slowdowns in the tariffs in the first period after being a member of the Customs Union with EU in 01.01.1996 (06 March 1995, No: 1/95, The Common Council Decision). That caused the corruption of the foreign trade equilibrium in 1996. However the incomes from the Luggage-Trade helped to overcome the problem of reflecting these corruption problem to the current operation equilibrium. By the help of the new standarts being prepared from the beginning of 1995, the old standarts being revised and the paired contracts, the corruption effects of the Customs Union in 1997 has begun to leave its effects. In sum; by fallowing EU trade politics and regulations resources in Turkey, in long term, will be distributed effectivily under competition, and the Gross National Product (GNP) will increase, and effect positively the distribution of income. Moreover, a possible increase in the foreign investment and adopted structures to become a member of EU will become consequences of this process.