Denetimli Serbestlik Tedbiri Verilen Çocukların Okul Dönemlerini İncelenmesi: Ankara Denetimli Serbetstlik Müdürlükleri Örneği
Examining the School Periods of Children Given Probation: The Case of Ankara Probation Offices
  1. Tez No: 792535
  2. Yazar: TUĞBA ÖZKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA BOZKURT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, haklarında denetimli serbestlik tedbiri verilen çocukların okul dönemlerinin incelenmesidir. Araştırma tarama modelinde desenlenmiş olup araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Ankara Batı Denetimli Serbestlik Müdürlüklerine gelen ve haklarında denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması kararı verilen toplam 50 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Haklarında Denetim Serbestlik Tedbiri Verilen Çocukların Okul Dönemine İlişkin Sorular”anketi uygulanmıştır. Veri toplama aracından toplanan veriler frekans hesabı ile analiz edilmiştir. Çalışmada Ankara denetimli serbestlik müdürlüklerine gelen çocukların pek çoğunun okul başarılarının düşük olduğu, okuldan kaçma davranışlarının yoğun olduğu, bağımlılık yapan maddeleri kullanımlarının olduğu ve okuldan kopmalarının yoğun olduğu, okul dönemleri içerisinde sosyal faaliyetlere katılımlarının olmadığı, okul dönemi içerisinde disipline aykırı davranışlarda bulundukları, rehberlik servisinden herhangi bir destek almadıkları, okul dönemi içerisinde öğretmen ve okul yönetici denildiğinde kuralları ve disiplini algıladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the school periods of the children who were given probation measures. The research was designed in the scanning model and the qualitative research method was used in the research. The study group of the research consists of 50 children in total who came to Ankara Probation Directorate and Ankara West Probation Directorates and were decided to be subject to probation. As a data collection tool in the research, the questionnaire“Questions Regarding the School Period of the Children Who Have Been Given Probation Measures”was applied. The data collected from the data collection tool were analyzed by frequency calculation. In the study, most of the children who come to the Ankara probation directorate have low school success, have high truancy behaviors, use addictive substances and drop out from school, do not participate in social activities during school periods, act against discipline during school term, and do not receive any information from the guidance service. It was concluded that they did not receive any support and that they perceived the rules and discipline when teachers and school administrators were mentioned during the school term