İç denetim fonksiyonunun dijitalleşme üzerindeki rolü
Role of internal audit function on digitization
  1. Tez No: 792541
  2. Yazar: ERKUT DALFİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada modern iç denetim uygulamalarından olan risk odaklı iç denetim metodolojisi kullanılarak, iç denetimin kurumun dijitalleşmesine olan katkısını uygulama ile göstermek amaçlanmıştır. Çalışmada ilk önce dijitalleşme ve iç denetim kavramları detaylandırılarak, daha önce bu kavramların ortak olarak araştırıldığı kaynaklar taranarak önceki çalışmalar ortaya koyulmuştur. Risk odaklı iç denetim uygulamasının ortaya koyulabilmesi için metodoloji aşamaları sırasıyla anlatılmış ve uygulamada bu sıraya uyularak denetim çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın uygulama aşamasında makro ve mikro riskler tespit edilmiş ve en riskli hesaplanan birim üzerinde inceleme yapılmıştır. İnceleme sonucunda iç denetimin risklere ve risklere karşı uygulanan kontrollere odaklanarak bulgular elde edilmiş ve bu bulguların karşılığında öneriler ortaya koyulmuştur. Birimin önerileri önerme ile kıyaslanarak 10 adet bulgu karşılığında 7 adet önerinin dijitalleşmeye pozitif katkı sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to show the contribution of internal audit to the digitalization of the institution by using the risk-oriented internal audit methodology, which is one of the modern internal audit practices. In the study, firstly, the concepts of digitalization and internal auditing were detailed, and previous studies were revealed by scanning the sources where these concepts were researched jointly before. In order to reveal the risk-oriented internal audit practice, the methodology steps were explained in order and the audit work was carried out in accordance with this order in practice. During the implementation phase of the study, macro and micro risks were determined and the most risky unit was examined. As a result of the review, the findings were obtained by focusing on the risks and the controls applied against the risks of the internal audit, and suggestions were put forward in return for these findings. By comparing the recommendations of the unit with the proposition, it has been shown that 7 recommendations in return for 10 findings contribute positively to digitalization.