Measuring green purchase intentions and green packaging consumption behavior of the Turkish consumers
Türk tüketicilerin yeşil satın alma niyetlerinin ve yeşil ambalaj tüketim davranışlarının ölçülmesi
- Tez No: 792599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YARIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bugün dünyamız ciddi çevre sorunlarıyla karşı karşıyadır. Birçok işletmenin doğal kaynakları zararlı kullanımı ve üretim faaliyetleri sırasında yarattığı kirlilik dünyamıza zarar vermektedir. Doğal kaynaklarımız hızla tükeniyor ve bu kirlilik ve atıklar sürdürülebilir bir dünyaya sahip olmamızı engelliyor. Bu sorunların bir sonucu olarak hükümetler, işletmeler ve bireyler çevre sorunlarıyla ilgili bazı davranışlar geliştirmiştir. Pazarlama açısından bakıldığında işletmeler, sürdürülebilirliği sağlamak ve çevre dostu ürünleri tercih eden müşterileri çekmek için pazarlama faaliyetlerini çevreye duyarlı olarak gerçekleştirmelidir. Çevre sorunları nedeniyle, yeşil pazarlama, yeşil ürün, yeşil tüketiciler, yeşil satın alma ve yeşil ambalaj gibi pazarlamada birçok yeni kavram ortaya çıkmıştır. Literatürde yeni ortaya çıkan bu kavramları inceleyen birçok çalışma bulunmaktadır. Ayrıca literatürdeki birçok çalışma, tüketicilerin yeşil satın alma niyetleri ve yeşil ambalaj tüketim davranışları üzerinde etkili olan faktörleri incelemektedir. Ancak bu iki yeşil pazarlama kavramı arasındaki bağlantıyı inceleyen çalışmalar sınırlıdır ve Türkiye'de bulunmamaktadır. Bu çalışma, Türk tüketicilerinin yeşil satın alma niyetleri ile yeşil ambalaj tüketim davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak bir farkındalık yaratmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, our world face with serious environmental problems. Many businesses' harmful use of natural resources and pollution created production activities damage our world. Our natural resources are being depleted rapidly and those pollution and waste prevent us from having a sustainable world. As a result of those issues, governments, businesses, and individuals have developed some behaviors about environmental problems. From the marketing point of view, businesses must perform their marketing activities environmentally friendly to provide sustainability and to attract customers who prefer environmentally friendly products. Owing to environmental issues, many new concepts have appeared in marketing such as green marketing, green product, green consumers, green purchase, and green packaging. There are many studies in the literature which examine those newly emerged concepts. Furthermore, several studies in the literature examines the factors that have an influence on consumers' green purchase intentions and green packaging consumption behaviors. However, studies examining the connection between those two green marketing concepts are limited and do not exist in Turkey. This study aims to be a unique one by revealing the relationship between green purchase intentions and green packaging consumption behaviors of Turkish consumers.