Sedanter Bireylerde Yüksek Şiddetli İnterval Antrenman (HIIT) Etkileri
Effects of HİGH-intensity interval training (hiit) sedentary individuals
- Tez No: 792600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı; sedanter bireylerde yüksek şiddetli interval antrenman (HIIT) etkilerini incelemektir. Çalışma Samsun ili Vezirköprü ilçesinde yaşayan rastgele seçilen 10'u kontrol 10'u çalışma (tabata) grubu olmak üzere 20 kişi ile yapılmıştır. Çalışmaların öncesinde ve sonrasında ön test ve son test alınarak bilgisayar ortamında kayıt edilmiştir. Zirve güç değerleri için dikey sıçrama, süratlerini ölçmek için 20m sürat koşusu, aerobik güç parametreleri değerleri için 20m mekik koşusu, kassal dayanıklık değerleri için şınav testi, çeviklik değerlerini ölçmek için ZigZag koşu testi yapılmıştır. Bunların yanı sıra vücut yağ yüzdesinin hesaplanması ise tanita marka vücut analizi cihazı ile yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi IBM SPSS 21 programı ile yapılmıştır. Verilerin normalliğini hesaplamak için Shapiro Wilk testi ve çarpıklık, basıklık değerleri (±1) sınanarak, katılımcıların karakteristik özellikleri için tanımlayıcı istatistik değerleri kullanılmıştır. Çalışma ve kontrol grubunun ölçümleri sonrasında değerleri hesaplanırken bağımsız örneklemlerde t-testi kullanılmıştır. İki grubunda ölçümlerde ki değerlerini karşılaştırmak için Paired Samples t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; To examine the effects of high-intensity interval training (HIIT) in sedentary individuals. The study was conducted with 20 people living in Vezirköprü district of Samsun, 10 of which were in the control group and 10 were in the study (tabata) group. The study was recorded in the computer environment by taking pre-test and post-test. Vertical jump for peak strength, 20m sprint to measure their speed, 20m shuttle run for aerobic strength, push-up test for muscular endurance, ZigZag running test for agility. Calculation of body fat percentage was made with Tanita brand body analysis device. Data analysis was done with IBM SPSS 21 program. Independent samples t-test was used while calculating the posttests of the study and control groups. Paired Samples t-test was used to compare the measurements in the two groups.