Growing doped (Cu-Sn) and undoped zno semiconductor thin films by SILAR method; structural and electrical characterization
SILAR yöntemiyle (Cu-Sn) katkılı ve katkısız zno yarıiletken ince filmlerin büyütülmesi; yapısal ve elektriksel karakterizasyonu
- Tez No: 792649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, SILAR yöntemi kullanılarak ITO alltaş üzerine büyütülen, katkısız ve Sn-Cu katkılı ZnO ince filmlerin yapısal ve elektriksek karekterizasyonu yapılmıştır. Büyütülen ince filmler 40 kat SILAR döngüsü yapılarak elde edildikten sonra 300 °C'de tavlanmışlardır. Katkılı ZnO ince filmlerde bakır (Cu) katkı oranı sabit tutularak, kalay (Sn) katkılama oranı % 1'den % 3'e değiştirilerek elde edilmiştir. Üretilen katkısız ve Sn-Cu katkılı ince filmlerin yapısal, yüzeysel morfolojik ve elektriksel özellikleri incelenmiştir. SEM analizlerinden katkısız ve farklı Sn-Cu katkı konsantrasyonuna bağlı olarak üretilerin filmlerin ITO alltaş üzerine küremsi (64 nm'den 177 nm'ye) birşekilde büyüdüğü ve katkı konsantrasyonuna bağlı olarak morfolojik özelliklerinin değiştiği gözlendi. Elektriksel analizlerinden (I-V) farklı katkılama işleminin olumlu sonuçlar verdiği ve üretilen ince filmlere yüksek dirençe sahip olmamasından dolayı şeffaf taşıyıcı film (TCO) olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, structural and electrical characterization of undoped and Sn-Cu doped ZnO thin films grown on ITO substrate by using the SILAR method were performed. The grown thin films were obtained by performing 40 times SILAR cycle and annealed at 300 °C. Doped ZnO thin films were obtained by keeping the copper (Cu) doping ratio constant and changing the tin (Sn) doping ratio from 1 % to 3 %. The structural, surface morphological and electrical properties of the produced undoped and Sn-Cu doped thin films were investigated. From SEM analyzes, it was observed that the films produced without additives and with different concentrations of Sn-Cu grew spherically (from 64 nm to 177 nm) depending on the concentration on the ITO substrate, and their morphological properties changed depending on the doping concentration. From electrical analyzes, doping processes at different rates (I-V) give positive results and it is thought that produced thin films can be used as a transparent carrier film (TCO) because they do not have high resistance.