Yayımlanan LGS örnek soruları ile sınav sorularının MATH taksonomisine göre karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of published LGS sample questions and exam questions according to MATH taxonomy
- Tez No: 792822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, yayımlanan LGS örnek soruları ile sınav sorularının MATH taksonomisine göre karşılaştırmalı analizinin yapılması amaçlanmıştır. Nitel araştırmanın benimsendiği çalışmada veriler doküman incelemesi yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmada 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim öğretim yılında yayınlanan örnek sorular, 2020 LGS ve 2021 LGS soruları analiz edilmiştir. Çalışmada veriler betimsel analiz bağlamında doküman analizi kullanarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda incelenen toplam 200 soru öğrenme alanlarına göre sınıflandırılmış ve sorular MATH taksonomisine göre araştırmacı ve bir öğretmen tarafından kodlanıp analiz edilmiştir. Araştırmada incelenen örnek sorular ve LGS sorularında en fazla C grubundan soru sorulurken, kategorilere göre incelendiğinde 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim öğretim yıllarında yayınlanan örnek sorularda Doğrulama ve Yorumlama, 2020 LGS sorularında Bilgi Transferi, 2021 LGS sorularında Bilgi Transferi, Doğrulama ve Yorumlama kategorilerinden daha fazla soru bulunması elde edilen bulgulardandır. Öğrenme alanları MATH taksonomisine göre incelendiğinde“Sayılar ve İşlemler”ve“Geometri ve Ölçme”Doğrulama ve Yorumlama,“Cebir”Bilgi Transferi kategorilerinden daha fazla sayıda soru bulunduğu elde edilen bulgulardandır. Araştırma kapsamında incelenen örnek sorular ve LGS sorularında üst düzey becerileri ölçmeye yönelik soruların daha fazla bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin her eğitim kademesinde eğitimin seviyesine uygun olarak MATH taksonomisini kullanımına teşvik eden eğitimlerin verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to make a comparative analysis of the published LGS sample questions and the exam questions according to the MATH Taxonomy. In the study which qualitative research was adopted, the dara were collected by document analysis method. In the research sample questions published in 2019-2020 and 2020-2021 academic years, 2020 LGS and 2021 LGS questions were analyzed. In the study, the data were analyzed using document analysis in the context of descriptive analysis. In this context a total of 200 questions were classified according to learning domains and the questions were coded and analyzed by the researcher and a teacher according to MATH taxonomy. While most of the sample questions and LGS questions examined in the research were asked from group C, when examined by categories,it has been found that Verification and Interpretation in the sample questions published in 2019-2020 and 2020-2021, Knowledge Transfer in 2020 LGS questions, Knowledge Transfer,Verification and Interpretation were more common in 2021 LGS questions. When the learning domains were analyzed according to the Math Taxonomy, it has been found that there are more questions from the categories of“Numbers and Operations”and“Geometry and Measurement”, Verification-Interpretation,“Algebra”, Knowledge Transfer. In the sample questions and LGS questions examined within the scope of the research, It was concluded that there were more questions to measure high-level skills. It is recommended to provide trainings that encourage teachers to use Math Taxonomy in accordance with the level of education at every education level.