رسالة في الرد على ما دسه البيضاوي في تفسيره من أوهام الفلاسفة للعلامة محمد بن أبي بكر المرعشي المدعو بساجقلي زاده (ت 1145ه)دراسة وتحقيقاً
El-Beyżāvî'nin tefsirine soktuğu felsefi önyargılara karşı Saçaklızade adıyla bilinen Allâme Muḥammed b. Ebî Bekr el-MarꜤaşî (Ö.H. 1145)'nin cevabı inceleme ve araştırma
- Tez No: 792824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Anahtar Kelimeler: (Saçaklızâde, Kādî Beyzâvî'ye Reddiye, Beyzâvî Tefsiri, Haşiye), (Sacaglizadeh, Albaydhawi, philosphers, message)
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, İslami mirasın önemli eserlerinden olan Saçaklızâde adıyla bilinen büyük alim Mehmed Efendinin, Kādî Beyzâvî'nin tefsiri üzerine yazdığı mektubu içermektedir. Bu mektup“Kādî Beyzâvî'nin tefsirine karıştırdığı felsefe kaynaklı yanılgılara reddiye risalesi”olarak nitelenmiştir. Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, teorik bölüm olup 3 başlıktan oluşmaktadır. Birinci başlıkta Saçaklızâde'nın hayatı ele alınmaktadır. Bu bağlamda beş alt başlık söz konusudur. İlk alt başlık; ismi, künyesi ve lakabıyla ilgiliyken ikinci alt başlık yetişmesi, şahsiyeti, görüşleri ve ahlakını konu almaktadır. Üçüncü alt başlıkta hocaları ve öğrencileri, dördüncü alt başlıkta eserleri ile ilmi etkileri ve beşinci alt başlıkta ilmi makamı ile vefatı konu alınmıştır. İkinci başlıkta yazarın metodolojisi ve kitabın isnadı üzerinde durulmuştur. Burada da iki alt başlık bulunmaktadır. İlk alt başlıkta konuyu sunma tarzı, faydalandığı en önemli kaynaklar, alimlerin görüşlerine verdiği önem ve ilmi yazıya verdiği değer ve itirazlar ele alınarak yazarın metodolojisi araştırılmıştır. İkinci alt başlıkta el yazmasının adı, müellife isnadı, nüshaların niteliği ve numuneleri sunulmuş olup tahkik ve yorumlama yöntemi açıklanmıştır. Üçüncü başlıkta ise Kādî Beyzâvî'nin hayatı tanıtılmıştır. İkinci bölüm, uygulama bölümü olup araştırmanın sonucunu ve en önemli çıktılarını ele almakta ve bir takım tavsiyeleri dile getirmektedir. Başarı ancak Allah'tandır.
Özet (Çeviri)
The research discusses an invaluable genre of the Islamic heritage. It is the thesis of the Scholar, Muhammad Bin Abi Baker, the so-called, Sajekli Zada, on the interpretation of Al-Kadi Al-Baidawi, which is entitled:“ A Thesis in Refuting What Al- Baidawi interpolated in his interpretation, as related to the illusions of the philosophers”. The research consists of two chapters: The First Chapter: the academic section, which consists subjects: The First Subject talks about the autobiography of Sajekli Zada. It contains five issues. The first issue talks about his name, surname and title. The second issue contains his origination, character, doctrine, and ethics. The third issue contains his sheiks and students. The fourth issue compiles his books and scientific effects. The fifth issue includes his scientific status and his death. The Second Section studies the approach of the composer, and the title of the book. It contains two issues: The first issue talks about the approach of the composer in the method of his presentation to the material, his most important resources, his care of the opinions of the scientists, his outweighs, the value of the scientific script, and the shortcomings on it. The second issue contains the authentication of the script and its attribution to the composer, and then description of the copies and samples therefrom, and the approach of investigation and comment. In the third Section, of this section, I introduced the life of Al-Kadi Al-Baidawi. The Second Chapter contains the investigation section. I concluded the research with a conclusion that summarizes the most important results and mentions the recommendations. Allah is He Who Grants Success