الثّنائية الضّديّة في قصائد عمود الومضة لمُشتاق عبّاس معن أنموذجا: ' وطنٌ بطعم الجرح' و ' وجعٌ مسنٌ'
Müştâk Abbâs Ma'n'ın Divan'ında vatan ve acı şiirleri özelinde tıbâk sanatı
  1. Tez No: 792828
  2. Yazar: SALAH HADİ SALİH SALIH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırma, Müştak Abbas Main'in Amud el-Vamda isimli şiirlerindeki zıt ikilikleri ele alarak şairin hayata ve evrene ilişkin görüşlerini yansıtan bu şiirlerin semantik ve estetik özelliklerini incelemektedir. Bu çalışmada, çağdaş bir Iraklı şairin yalnızlığını ve acısını gösteren şiirlerinde zıtlık olgusu incelenmiştir. Irak'ın geçtiğimiz yıllarda yaşadığı acı olaylar, Main'in şiirinde belirgin bir etki bırakmıştır. Bu durum nedeniyle şiirleri, kaygılarının dürüst bir anlatımı ve güvenli bir vatan hayalinin açık bir ifadesi olarak ortaya çıkmıştı. Çalışmanın önemi, Arap şiirinin yeni bir tarzı olan Amud el-Vamda şiirini ortaya koymasında yatmaktadır. Bu tarz hem eski hem de çağdaş tarzları içermektedir. Aynı zamanda çağdaş bir şairin insani düşüncelerini edebî bir üslupla ifade etmesi ve insanlara geniş hayal dünyasını çizmesi için bir araçtır. Çalışmada Abbas'ın imge ve metaforlarla (mecaz) dolu şiirlerini incelemek için betimsel-analitik yöntem kullanılmıştır. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş, zıtlık, ikilik ve Amud el-Vamda kavramlarının tanımlarını sağlamakla beraber şairin olaylar ve derslerle dolu biyografisinin bir özetini sunmaktadır. Bundan sonra üç bölüm gelir: entelektüel, maddi ve sosyal ikilikler. Her bölüm üç ana kısma ayrılmıştır. Çalışmanın sonunda araştırmanın sonuçları ve araştırmacının önerileri yazılmıştır. Araştırma sonunda bu sonuçlara ulaşılmıştır. Main'in şiirinde birçok entelektüel zıt ikilikler vardır. Bu ikilikler şairin yaşadığı yalnızlık ve kayıp durumunu temsil eder. Şair, sadece rüyalarda da olsa her zaman güvenli bir yer ve zaman aramıştır. Şair, bu ikilemleri bazen estetik imgeleri (İlhamler) aktarmanın bir aracı olarak, bazen de psikolojik durumunu gizlemek için bir maske olarak kullanmıştır. Şair ayrıca, vatan hasretini ve güvenli bir yurt arayışındaki acısını anlatmak için birçok maddi ikilik kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the subject of opposite dualities in Müştak Abbas Main's Amud el-Vamda poetry in order to explore the semantic and aesthetic characteristics in his poetry. Because these characteristics reflect the poet's view of life and existence. This study stands at the phenomenon of contrast in the Amud el-Vamda poems of a contemporary Iraqi poet. This poetry showed the poet's feelings of loneliness and depression. The events that Iraq has witnessed in recent years have left a great impact on Müştak Abbas Main's poetry. That is why his poetry gave an honest expression of his fears about the future, and painted an accurate picture of his dreams of a safe homeland. The importance of the study lies in the search for a new style of modern Arabic poetry, i.e. the Amud el-Vamda style. This style contains original classic and innovative modern styles. Müştak Abbas Main used this style to express his national and humanitarian views. And also in order to portray his emotional feeling and his imaginary world that he built in his mind. The analytical-descriptive approach was used to study Abbas's poems. These poems are full of metaphors and images, and they have great semantic meanings. The study consists of an introduction and three chapters. The introduction provided a definition of the concepts of opposite, dualities (dichotomies) and Amud el-Vamda poetry. The study also presented a summary of the poet's biography, which is full of events and lessons. After that comes three chapters: intellectual, material, and social dualities. Each chapter is divided into three main sections. At the end of the study, the research results and the researcher's recommendations were written. In this study, a number of results were reached, the most important of which are: There are many intellectual dualities in Müştak Abbas Main's poetry. The poet's suffering in alienation from the homeland is shown through these dualities. The poet was always looking for a safe place and time, even in his dreams. The poet used these dichotomies sometimes as a method to express aesthetic inspirations, and at other times as a mask to cover his pains. Also he, mentioned many material dualities in his poetry to express his longing for the homeland.