المدرسة النجدية في التفسي ابن السعدي نموذجا
Necd Tefsir Okulu İbn el-Saadi bir modeldir
- Tez No: 792829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Araştırmacı, tarih ve açıklayıcı metinleri tarafsız ve tarafsız bir şekilde okumak amacıyla yüksek lisans çalışması için hazırladığı tezinin konusu olarak Necd tefsir ekolünü seçmeye karar vermiştir. diğer yorumlayıcı okullara kıyasla bu yorumlayıcı okulun değeri) ve onun ürettiği alt sorular .Araştırmacının konuyu tüm yönleriyle çevreleyen bir plan geliştirmesi gerekiyordu, bu nedenle araştırmacı tezini iki ana bölüme ayırdı, ilk bölüm (Necdi yorum okulu) üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, bu ekolün coğrafi, bilimsel ve politik açıdan incelenmesi, tarihsel bir bakış açısıyla döşenmesi ve tanıtılmasıydı. Ardından, bu okulun yorumdaki yaklaşımını açıklayan ve açıklayan, bu okulun avantaj ve dezavantajlarını açıklayan ve analitik bir şekilde sunan ikinci bölüm geldi. Üçüncü bölümü, bu okulun geçtiği üç önemli aşama için farklı modellerin ifadesi takip etti. Bu açıklayıcı modeller, genel müfredatla uyumlu, yöntem ve stil bakımından farklılık gösteriyordu. Risâlenin ikinci kısmına gelince (bir model olarak İbnü's-Saadi), bu tefsir okulunun en önde gelen şahsiyetleri olan Şeyh Abdul Rahman bin Nasır El-Saadi'nin yorumuyla (Tayseer Al-Karim Al-Rahman in Al-Mannan'ın sözlerinin tefsiri). Bunu, İbnü's-Sadi'ye göre en önemli tefsir kurallarının açıklandığı beşinci bölüm (yukarıdakilere göre tefsir) ve ardından tefsir kurallarının ikinci ayağı olan Kur'ân ilimleri izlemiştir. bir). Daha sonra altıncı bölüm, İbnü's-Sadi'nin yaklaşımının iki önemli yönü olan tektanrıcılık ve fıkıh ile ilgili bir açıklama ile geldi, her yönü bunun için gösterilen örneklerle sunuldu ve açıklandı. Ardından araştırmacı, İbn Sadi'nin geniş anlayışının göstergesi olan bilgisinin derinliğini netleştiren yorumundan seçilen tefsir ayrıntılarıyla yedinci bölümle tezini sonlandırdı. Bu tezin sonuçlarından biri de bu tefsir ekolünün gerçekliğini ve Cenâb-ı Hakk'ın Kitabı'nın tefsirinde bıraktığı etkiyi, yıkıp inşa etmeyen, birbirinden ayıran fikirleri ve genel kaygıları benimsemeni. Daha sonra altıncı bölüm, İbnü's-Sadi'nin yaklaşımının iki önemli yönü olan tektanrıcılık ve fıkıh ile ilgili bir açıklama ile geldi, her yönü bunun için gösterilen örneklerle sunuldu ve açıklandı. Ardından araştırmacı, İbn Sadi'nin geniş anlayışının göstergesi olan bilgisinin derinliğini netleştiren yorumundan seçilen tefsir ayrıntılarıyla yedinci bölümle tezini sonlandırdı. Bu tezin sonuçlarından biri de bu tefsir ekolünün gerçekliğini ve Cenâb-ı Hakk'ın Kitabı'nın tefsirinde bıraktığı etkiyi, yıkıp inşa etmeyen, birbirinden ayıran fikirleri ve genel kaygıları benimsemenin. Bu tezin sonuçlarından biri de bu tefsir ekolünün gerçekliğini ve Cenâb-ı Hakk'ın Kitabı'nın tefsirinde bıraktığı etkiyi, yıkıp inşa etmeyen, birbirinden ayıran fikirleri ve genel kaygıları benimsemenin.
Özet (Çeviri)
The researcher saw that making the Najdi school in the interpretation the subject of his thesis prepared for studying for a master's degree, intent on reading history and interpretative texts with impartiality, in order to answer the main question by the message, which is (the value of this explanatory school compared to other schools), and the sub- questions generated by it. It was necessary for the researcher to develop a plan that surrounds the subject in all its aspects, so the researcher divided his message into two main parts, the first part (Najdi School in Interpretation) consists of three chapters. The first chapter was paved and defined by this school from a historical point of view, examining it geographically, scientifically and politically. Then came the second chapter, indicating and explaining the curriculum of this school in the interpretation, and clarifying the positives and intakes of this school and displaying it in a detailed and analytical way. The third chapter followed by explaining different models for three important stages that this school went through, so these explanatory models were consistent with the general curriculum, different in method and style. As for the second part of the message (Ibn Al-Saadi as a model), the most prominent scholars of this explanatory school were Sheikh Abdul Rahman bin Nasser Al-Saadi with his interpretation (Tayser alkareem Al-Rahman fe tafser kalam Al-mannan). The fifth chapter followed, indicating the most important rules of interpretation for Ibn al-Saadi (interpretation by the dictum) and then in the second basis of the explanatory rules, which is discipline (the science of the Qur'an). Then the sixth chapter came with a statement of Ibn Al-Saadi's approach to two important aspects, except: monotheism and jurisprudence, by presenting each aspect and explaining it, with the examples shown for that. Then the researcher concluded his message with the seventh chapter, with interpretative tecxts selected from the interpretation of Ibn Al-Saadi, explaining his deep knowledge, indicating his understanding. One of the results of this message was to know the truth of this interpretative school, the effect it left on the interpretation of the Book of God Almighty, and the danger of adopting general ideas and charges that are destroyed, not built, and separated and not collected.