2. sınıf hayat bilgisi ders kitabında yer alan ünite değerlendirme sorularının ve ders kazanımlarının yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelenmesi
An investigation of evaluation questions and course outcomes in the 2nd grade life sciences textbook according to the revised Bloom's Taxonomy
  1. Tez No: 792869
  2. Yazar: EMLİK IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİM ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada 2.sınıf hayat bilgisi öğretim programı ders kazanımları ve 2.sınıf hayat bilgisi ders kitabı ünite sonu değerlendirme soruları Yenilenmiş Bloom Taksonomisindeki basamaklara göre sınıflandırılmış ve öğretim programındaki kazanımlar ile ünite değerlendirme soruları karşılaştırılmıştır. Araştırmada doküman incelemesi yapılarak Yenilenmiş Bloom Taksonomisine yönelik araştırmalar incelenmiş, sorular ve kazanımlar uzman görüşleri doğrultusunda içerik analizi yapılarak sınıflandırılmış, bu sınıflandırılma doğrultusunda soru ve kazanımlar bir taksonomi tablosuna yerleştirilmiş ve son aşamada 147 ünite değerlendirme sorusunun, öğretim programında yer alan 50 kazanımın hangilerini ölçtüğü bir başka deyişle ünite sorularının kapsam geçerliği uzman görüşleri alınarak incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre: öğretim programında yer alan kazanımların daha çok YBT'in bilgi boyutu altında kavramsal ve işlemsel bilgi basamaklarında ve bilişsel süreç boyutu altında anlama ve uygulama basamaklarında olduğu görülmüştür. Ünite değerlendirme sorularının ise daha çok YBT'nin bilgi boyutu altında kavramsal ve işlemsel bilgi basamaklarında ve bilişsel süreç boyutu altında hatırlama ve anlama basamaklarında olduğu görülmüştür. Araştırmada öğretim programındaki kazanımların ünite değerlendirme sorularında YBT'nin bilgi boyutu için %24,29 ve bilişsel beceri boyutu için %21,08 temsil edildiği/kapsandığı görülmüştür. Genel olarak, ünite değerlendirme sorularının, öğretim programındaki kazanımları YBT'nin alt basamakları için söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out according to the steps in the revised Bloom Taxonomy, and the evaluation questions of the 2nd grade life studies course book and the 2nd grade life studies course book were compared with the achievements in the training program and the unit evaluation views. In the research, the research on the Renewed Bloom Taxonomy was examined by making document analysis, the questions and achievements were classified by content analysis in line with the expert opinions, the questions and achievements were placed in a taxonomy table in line with this classification, and at the last stage, 147 unit evaluation questions measure which of the 50 achievements in the curriculum is another. In other words, the content validity of the unit questions was examined by taking expert opinions. According to the research findings: It was seen that the acquisitions in the curriculum were mostly in the conceptual and procedural knowledge steps under the knowledge dimension of the YBT, and in the understanding and application steps under the cognitive process dimension. On the other hand, it was seen that the unit evaluation questions were mostly in the conceptual and procedural knowledge levels under the knowledge dimension of YBT, and in the remembering and understanding steps under the cognitive process dimension. In the research, it was seen that the acquisitions in the curriculum were represented/covered by 24.29% for the knowledge dimension of the SCT and 21.08% for the cognitive skills dimension in the unit evaluation questions. In general, the achievements of unit evaluation questions in the curriculum can be said for the lower steps of YBT.