Fen bilimlerinde yaşam becerileri eğitimi kılavuzunun fen bilgisi öğretmen adaylarının analitik düşünme becerilerini geliştirmelerine etkisi
The effect of life skills education guide in sciences on developing the analytical thinking skills of science teachers
- Tez No: 792905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİ KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma geliştirilen bağlam temelli öğrenme uygulamaları ile zenginleştirilmiş fen bilimlerinde yaşam becerileri eğitimi kılavuzunun üçüncü sınıf fen bilgisi öğretmen adaylarının analitik düşünme becerisini geliştirmesine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kılavuz çerçevesinde öğretmen adaylarına eğitim verilmiştir. Mevcut araştırma tek grup ön-son test deneysel desen (zayıf deneysel desen) ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde bulunan 80 son sınıf fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veriler 20 senaryodan oluşan Analitik Düşünme Testi ile toplanmıştır. Senaryolar, dört farklı öğrenme alanını temel alınarak (Canlılar ve Hayat, Fiziksel Olaylar, Madde ve Değişim, Dünya ve Evren) ve analitik düşünme becerisi boyutları (karşılaştırma, sınıflama, hata analizi, özelleştirme ve genelleme) kapsamında geliştirilmiştir. Araştırmada, bağlam temelli öğrenme uygulamaları ile zenginleştirilmiş fen bilimlerinde yaşam becerileri eğitimi kılavuzunun üçüncü sınıf fen bilgisi öğretmen adaylarının analitik düşünme becerilerinin gelişiminde anlamlı derecede etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effect of life skills education guide in science enriched with context-based learning applications on the development of analytical thinking skills of third grade science teacher candidates. Within the framework of this guide, teacher candidates were given a one-term training. In the current study, a single group pre-post test was conducted with an experimental design (weak experimental design). The sample of the study consists of 80 senior science teacher candidates in a state university in Turkey. In the research, the data were collected with the Analytical Thinking Test consisting of 20 scenarios. The scenarios were developed based on the achievements in the Science Curriculum (FBDÖP). Five scenarios were developed from four different learning areas in the program (Living Beings and Life, Physical Events, Matter and Change, Earth and Universe). It was also developed by considering Marzano's five dimensions of analytical thinking skills (comparison, classification, error analysis, customization, and generalization). In the study, it was concluded that life skills education guide in science enriched with context-based learning applications was significantly effective on the development of analytical thinking skills of third grade science teacher candidates.