Sigmund Freud'un psikanaliz kuramı üzerinden, anne ve çocuk iletişiminin incelenmesi 'Kevin Hakkında Konuşmalıyız' filmi örneği
Sigmund Freud's examination of mother and child communication through the theory of psychoanalytic development the example of the movie We Should Talk About Kevin
- Tez No: 792975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanlar; varlıklarını geliştirebilmek, kendini, başka insanları, canlıları ve dünyayı anlamak, aynı zamanda anlaşılır olmak adına iletişim kurmaya ihtiyaç duymaktadırlar. İnsanlar arasında duyulan bu ihtiyaçlardan doğan iletişim eylemini etkileyen çok fazla faktör bulunmaktadır. Kişinin benlik gelişimi, yaşadığı sosyal çevre, gelişim süreci, psikolojik durum ve dış çevresel etkenler bütünüyle iletişimin yapısında belirleyici rol oynamaktadır. Bu çalışma, iletişimde psikolojinin yerini temel almaktadır. Pek çok psikiyatrist, zihinsel süreçler anlaşılmadan insan davranışlarının anlaşılmasının mümkün olmadığını ifade etmektedir. Bu sebeple psikolojik çalışmalarda bireyin“düşünme”evresinden“eyleme geçme ”evresine kadar olan zihinsel sürecini, neden – sonuç bağlamında incelemişlerdir. Freud, bireyin davranışlarının altında yatan nedenleri ve bu nedenlerin kişilik oluşumuna nasıl etki ettiklerini bir takım kavramlarla açıklamaktadır. Freud ' a göre bireyin gelişim sürecini etkileyen en önemli dönem bebeklik ve çocukluk dönemidir. Bu dönemin şekillenişi bireyin ilerde nasıl bir sosyal hayatını olacağını belirlemektedir. Freud, bir bebeğin doğduğu andan itibaren altı yaşına kadar olan gelişimi üzerine çalışmalarda bulunmuş ve gelişim psikolojisinde önemli kuramlara imza atmıştır. Bu kuramlardan biri olan psikoseksüel gelişim kuramına göre çocukların olgunlaşmamış cinsel haz talepleri ve bunlardan elde edebildikleri doyumlar çeşitli evrelerden geçerek kişiliği şekillendirmektedir. Bu taleplerin oluştuğu evrelerin sağlıklı tamamlanabilmesi çocuğun birey olabilme durumunu desteklemektedir. Bu çalışma, ilk bakıcısı anne olan bir bebeğin, annesiyle olan iletişimi ve bağ kurma sürecinin; bebeklik, çocukluk ve ilk gençlik dönemlerindeki gelişimine olan yansımasını kuramsal çerçevede incelemeyi amaçlamaktadır. Bu inceleme Kevin Hakkında Konuşmalıyız filmi üzerinden örneklerle desteklenmektedir. Film, bir annenin çocuğuyla olan bağ kurma sürecini, fetüs aşamasından ilk gençlik aşamasına kadar olan süreçte nasıl şekillendiğini üzerinde durmaktadır. Bu çalışma, gelişim kuramları üzerinden, gelişim psikolojisi temel alınarak anne ve çocuk ilişkisini iletişimsel boyutta derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma bu incelemeyi başarıyla gerçekleştirdiği takdirde; psikolojinin iletişim üzerindeki etkileri, birey olma sürecinde anne ve çocuk ilişkisinin sinemadaki temsili üzerine literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Aynı zamanda çalışma, anne çocuk iletişimi üzerine farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. Araştırmada kapsamlı literatür taraması, kullanılan kuramların içerikleri ve film üzerinden kuramların destekleyici örneklendirmesi bulunmaktadır. Çalışma, gelişim ve bağlanma kuramlarını iletişimsel perspektifte değerlendirerek, daha önce bu bağlamda bilimsel olarak çalışılmamış bir film üzerinden örnekle göstererek sunması sebebiyle özgün bir değer kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
People; They need to communicate in order to improve their existence, to understand themselves, other people, living things and the world, and to be understandable at the same time. There are many factors that affect the act of communication arising from these needs among people. Self-development, social environment, developmental process, psychological state and external environmental factors all play a decisive role in the structure of communication. This study is based on the place of psychology in communication. Many psychiatrists state that it is not possible to understand human behavior without understanding mental processes. For this reason, in psychological studies, the mental process of the individual from the“thinking”stage to the“acting”stage was examined in the context of cause and effect. Freud explains the underlying causes of the individual's behavior and how these reasons affect the formation of personality with a number of concepts. According to Freud, the most important period affecting the development process of the individual is infancy and childhood. The shaping of this period determines what kind of social life the individual will have in the future. Freud has worked on the development of a baby from the moment of birth to the age of six and has signed important theories in developmental psychology. According to the psychosexual development theory, which is one of these theories, children's immature sexual pleasure demands and the satisfactions they can get from them shape the personality by going through various stages. The healthy completion of the stages in which these demands occur supports the child's ability to be an individual. This study examines the communication and bonding process of a baby whose first caregiver is a mother; aims to examine its reflection on the development of infancy, childhood and early youth in a theoretical framework. This review is supported by examples from the movie We Need to Talk About Kevin. The film focuses on how a mother's bonding process with her child is shaped from the fetal stage to the first youth stage. This study aims to analyze the mother-child relationship in a communicative dimension, based on developmental psychology through developmental theories. If the study successfully carries out this examination; It aims to contribute to the literature on the effects of psychology on communication and the representation of the mother-child relationship in the process of becoming an individual. At the same time, the study aims to raise awareness on mother-child communication. In the research, there is a comprehensive literature review, the contents of the theories used and supporting exemplification of the theories through the film. The study gains a unique value as it evaluates the development and attachment theories from a communicative perspective and presents it with an example through a film that has not been scientifically studied in this context before.