Ruhsal hatalığı olan bireylere verilen pozitif psikoterapi temelli psikoeğitimin, affetme ve psikolojik iyi oluşa etkisi
The effect of positive psychotherapy-based psychoeducation given to individuals with mental illness on forgiveness and psychological well-being
  1. Tez No: 793020
  2. Yazar: ABDURREZZAK GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. FUNDA KAVAK BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma ruhsal hastalığı olan bireylere verilen pozitif psikoterapi temelli psikoeğitimin (PPPT), affetme ve psikolojik iyi oluşa etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü olarak Ekim 2021 ile Şubat 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM) psikiyatri kliniğinde tedavi gören 120 ruhsal hastalık tanısı alan birey (60 deney 60 kontrol) ile tamamlandı. Araştırmada deney grubuna sekiz oturumluk PPPT eğitimi verildi. Kontol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmadı. Araştırmada (Tanıtıcı Özellikler Formu, Heartland Affetme ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği) uygulandı. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of positive psychotherapy-based psychoeducation (PPBP) given to individuals with mental illness on forgiveness and psychological well-being. Material and Method: The study was conducted between October 2021 and February 2023 in a randomized controlled manner. The study was completed with 120 individuals diagnosed with mental illness (60 experiment and 60 control) who were treated at the TOTM psychiatry clinic. Eight sessions of PPBP training were given to the experimental group in the study. No attempt was made to the control group. (Descriptive Characteristics Form, Heartland Forgiveness and Psychological Well-Being Scale) was applied in the research. In the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviation, chi-square, dependent and independent groups t-test was used.