Bulantı (Jean Paul SARTRE), Mezbaha-Beş (Kurt VONNEGUT) veOyun Sonu (Samuel BECKETT) eserlerinin varoluşçuluk ekseninde karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of Nausea by Jean Paul SARTRE, Slaughterhouse-Five by Kurt VONNEGUT and End Game by Samuel BECKETT on the basis of existentialism
  1. Tez No: 793022
  2. Yazar: HASAN ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
18. yüzyılın sonlarından bu yana, varlığın sorgulanması ve tanımlanması olgularını taşıyan varoluşçuluk kavramı, bireyin varoluşunun bütün yönleriyle ele alınıp incelemeye tabi tutulduğu felsefi bir oluşumdur. Kapsam alanı içerisinde sorumluluk duygusu ve özgürlük temaları önemli bir yere sahiptir. Varoluşçulara göre insanoğlu dünyaya gönderilmesinden itibaren, kendi varlığına karşı ve ardından da çevresini oluşturan diğer insanlara karşı sorumludur. Bu sorumluluğun gerçekleştirilebilmesi için bireyin özgür olması gereklidir. Son yüzyılda özellikle Varoluş-öz ilişkisinin ön planda olduğu konuların benimsendiği varoluşçu felsefe, varlığın özden önce var olduğu düşüncesi üzerinde durmuştur. Bununla birlikte bu felsefe, idealizm ve hümanizm akımlarının etkisinden de payını almıştır. Varoluş-öz kavramlarının yanında, absürt olgusu da varoluşçu düşüncede iz bırakmıştır. Birçok varoluşçu yazar ve filozofun eserlerinde geleneksel ve modern hayatın saçmalığının vurgulanması sebebiyle, absürt kavramının anıldığı görülmektedir. Varoluşçuluk, entelektüel tarihe ait bir kavram olmasının yanında açıkça kendini tanımlama olarak da benimsenmiştir. Savaş sonrası edebi birçok eserin ortaya çıkmasıyla birlikte Varoluşçuluk, kültürel bir akım olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, özünde varoluşçuluğun birey üzerindeki sosyal, geleneksel ve temel yaşamı itibariyle etkilerini ön plana çıkarmayı, varoluşçuluğun nasıl anlamlandırıldığını ve Bulantı, Mezbaha Beş ve Oyun Sonu eserlerinde konu itibariyle birbirileriyle örtüşen ve ayrışan düşünce tarzını karşılaştırmalı olarak ele almayı ve ön plana çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of existentialism, questioning and defining existence since the end of the 18th century, is a philosophical thought in which all aspects of the existence of the individual are discussed within the context. The themes of responsibility and freedom have an important place in its scope. As far as existentialism is concerned, human beings have been responsible for their existence and other people around them since they were sent to the world. In this context, the individual must be free to realize this responsibility. In the last century, existentialist thought, which has adopted the issues in which the existence-essence relationship is at the forefront, has focused on the idea that existence exists before essence. However, this philosophy has drawn upon idealism and humanism movements. In addition to the concepts of existence-essence, absurdism also left its mark on existential thought. It is seen that the concept absurd is mentioned in the works of many existentialist writers and philosophers, because of the emphasis of the absurdity of traditional and modern life. Existentialism, besides being a concept belonging to intellectual history, has also been explicitly adopted as a self-definition. With the emergence of many literary works after the war, existentialism has been evaluated as a cultural movement. In essence, this study aims to highlight the effects of existentialism on the individual in terms of social, traditional and basic life, how existentialism is interpreted and the way of thinking that overlaps and diverges in Nausea, Slaughterhouse-Five and Endgame.