Farklı spor dallarındaki sporcuların tekli ve çoklu maksimum izometrik kasılmalara ilişkin iki taraflı açık ve yüzeysel elektromiyografi kayıtlarının incelenmesi
The investigation of bilateral deficit and surface electromyography recordings regarding single and multiple isometric contractions of athletes in different sports branches
  1. Tez No: 793023
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı maksimum izometrik kasılmalarda sporcuların tekli ve çoklu olarak farklı ölçümlerde ortaya koyduğu kuvvet performansları, iki taraflı açık ve EMG aktivitelerinde meydana gelen değişiklikleri saptamaktır. Araştırma grubunu sağlık açısından herhangi bir problemi bulunmayan ve elit düzeyde spor yapan 5 futbol, 5 voleybol, 5 hentbol ve 5 güreş olmak üzere toplam 20 sağlıklı erkek sporcu oluşturmuştur. Araştırmaya katılan sporculara“Bilgilendirilmiş Onam Formu”imzalatılmış, ayrıca araştırmacı tarafından yapılacak uygulamalarla ilgili sözlü bilgilendirmeler de yapılmıştır. Araştırma yöntemi doğrultusunda sporcuların öncelikle boy, kilo ve vücut yağ yüzdesi (VYY) ölçümleri yapıldı. Ardından dirsek ve diz eklemlerine ilişkin fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerde Unilateral (Uni), Bilateral Bağımsız (Bi-B), Bilateral Ortak (Bi-O), İpsilateral (ipsi), Bilateral ve İpsilateral (Bi+İpsi) ölçümlerin kuvvet ve Elektromiyografi (EMG) belirlemeleri yapıldı. Elde edilen verilere normallik testi olarak Shapiro Wilk Test uygulandı. Ayrıca basıklık çarpıklık değerlerine ve histogramlara da bakılarak verilerin normal bir dağılıma sahip olduğu görüldü. İkili karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklem T Testi, ölçümler arası farklılıkların belirlenmesinde ise Tekrarlı Ölçümler ANOVA Testi kullanıldı. Anlamlı bulunan ölçümler Uyarlanmış Bonferroni Testi kullanılarak saptandı. Tüm analizlerde α=0.05 anlamlılık düzeyi esas alındı. Yapılan analizlerde tekli ve çoklu maksimum izometrik kasılmalara ilişkin Kuvvet ve EMG aktivitelerinde anlamlı farklılık olduğu görüldü. Sonuç olarak araştırma grubunun büyük çoğunluğunun Bilateral Deficit (BLD) gösterdiği tespit edildi. Ayrıca sporcuların Uni maksimum izometrik ölçümlerinde diğer ölçümlere göre (Bi-B, Bi-O, İpsi, Bi+İpsi) daha yüksek kuvvet performansı ve EMG aktivitesi kaydedildiği bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the changes in the strength performances, bilateral deficit, and EMG activities of the athletes in the maximum isometric contractions in different measurements as single and multiple. A total of 20 healthy male athletes, including 5 football, 5 volleyball, 5 handball and 5 wrestling, who did not have any health problems and played elite-level sports, comprised the research group. The“Informed Consent Form”was signed by the athletes participating in the study, and verbal information was also provided about the practices to be made by the researcher. Primarily, in line with the research method, height, weight, and body fat percentage measurements of the athletes were made. Then, strength and electromyography activity determinations of Unilateral, Bilateral Independent, Bilateral Common, Ipsilateral, Bilateral, and Ipsilateral measurements were made in flexion and extension movements of elbow and knee joints. Shapiro Wilk Test was applied to the obtained data as a normality test. In addition, by looking at the kurtosis, skewness values and histograms, it was seen that the data had a normal distribution. Independent Sample T-Test was used for bilateral comparisons, and ANOVA Test for Repeated Measurements was used to determine the differences between measurements. The measurements found to be significant were determined using the Adjustable Bonferroni Test. All analyses were based on α=0.05 significance level. In the analysis made, it was seen that there was a significant difference in the Strength and EMG activities of single and multiple maximum isometric contractions. As a result, it was determined that the majority of the research group showed Bilateral Deficit (BLD). In addition, it was found that higher strength performance and EMG activity were recorded in the Uni maximum isometric measurements of the athletes compared to other measurements (Bi-B, Bi-O, İpsi, Bi+İpsi).