Johnson Mektubu'nun Türk dış politikası üzerindeki etkileri
The effects of the Johnson Letter on Turkish foreign policy
- Tez No: 793024
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Batılı, çağdaş ve modern bir devlet olarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu günden itibaren dış politikasında Batı yanlısı bir tutum göstererek ABD ve Batılı Devletlerle yakınlaşmıştır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonrada Batı bloğunu tercih eden Türkiye, özellikle 1950'li yıllarda tam anlamıyla Amerikan yanlısı tutum benimsemiştir. Ancak Kıbrıs Sorunu dolayısıyla İnönü'ye gönderilen Johnson Mektubu sonrasında bu durum değişmeye başlamıştır. Türkiye'de Johnson Mektubu sonrası ABD'ye olan güven sarsılmış ve dış politikada koşulsuz ABD yanlısı tutum terk edilmiş, Türkiye kendine yeni müttefikler arayışına girmiştir. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası ABD'nin Silah Ambargosu'na maruz kalan Türkiye artık tam olarak Amerikan yanlısı görüntüsünü değiştirmeye çalışmıştır. 1965 yılından itibaren hem Ortadoğu Arap ülkeleriyle hem de Sovyetler ile ilişkilerini yeniden tanımlamıştır. Türkiye, Arap-İsrail çatışmasında daha fazla Arap yanlısı politika izlemeye başlamıştır. Bu çalışma, Johnson Mektubu'na kadar Türkiye-ABD ilişkilerini ortaya koyduktan sonra, Johnson Mektubu ile Türkiye-ABD ilişkilerinde ve Türkiye'nin diğer uluslararası sorunlarda değişen politikalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey, which was established as a Western, contemporary and modern state, has shown a pro-Western attitude in its foreign policy since the day it was founded and has become closer to the USA and Western States. Turkey, which preferred the Western bloc after the Second World War, adopted a fully pro-American attitude, especially in the 1950s. However, this situation started to change after the Johnson Letter sent to İnönü due to the Cyprus Problem. After the Johnson Letter in Turkey, trust in the USA was shaken and the unconditional pro-US attitude in foreign policy was abandoned, and Turkey began to seek new allies for itself. After the 1974 Cyprus Peace Operation, Turkey, which was exposed to the US arms embargo, has now tried to change its pro-American image. Since 1965, it has redefined its relations with both the Middle East Arab countries and the Soviets. Turkey has started to follow a more pro-Arab policy in the Arab-Israeli conflict. This study, after revealing Turkey-US relations until the Johnson Letter, aims to reveal the changing policies of Turkey in Turkey-US relations and other international problems with the Johnson Letter.